Złotów. Otwarcie wystawy – Pociąg do pociągu

Wróćmy choć na chwilę do czasów, gdy przez złotowski dworzec przejeżdżał słynny pociąg Nord Ekspress, mknąc trasą od Paryża do Sankt Petersburga; gdy na stacji w Złotowie wysiadał Paul von Hindeburg – prezydent Niemiec i przejeżdżał tędy Ignacy Jan Paderewski, premier Polski. Wybierzmy się w kolejowo-muzealną podróż w przeszłość!

 

Muzeum Ziemi Złotowskiej zaprasza do Galerii za Winklem na otwarcie wystawy poświęconej historii kolejnictwa w Złotowie pt. „Pociąg do pociągu – kolej na Krajnie”

wernisaż 29 lutego 2024 (czwartek), godz. 17.00

 

Galeria za Winklem, plac Paderewskiego 13 w Złotowie

 

wstęp bezpłatny

 

Na wystawie znajdą się niezwykle ciekawe eksponaty użyczone przez Muzeum Okręgowe w Pile, Muzeum Etnograficzne w Chojnicach oraz stowarzyszenia związane z koleją. Atrakcją będzie kolejka użyczona z prywatnego muzeum Tadeusza Stecyka oraz od Pani Bożeny Józefowskiej, atrybuty kolejarskie związane z Blues Expressem, w tym słynna czapka posła Henryka Szopińskiego. Nie zabraknie projekcji filmu „Peron 1. Powrót do Złotowa”, fachowej literatury i prasy z epoki, zdjęć kolejowych z okolicznych dworców, grafiki „Kolonia” światowej sławy graficzki Teresy Jakubowskiej, pocztówek z wizerunkiem dworców kolejowych ze zbiorów Muzeum Ziemi Złotowskiej, wspomnienia o I. J. Paderewskim i królu kolei żelaznej Henry’m Bethel Stroussbergu.

 

Jeśli czuliście pociąg do… pociągu, zapraszamy na otwarcie wystawy!

 

Muzeum Ziemi Złotowskiej