Złoty Jubileusz w Górce Klasztornej

Sanktuarium Matki Bożej Góreckiej – Królowej Krajny w Górce Klasztornej otrzymało w niedzielę, 14 czerwca, tytuł Bazyliki Mniejszej. Uroczystości połączono z obchodami 50. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej. Uroczystej mszy świętej Eucharystii przewodniczył JE ks. abp Wojciech Polak, Prymas Polski.

– Tytuł Bazyliki Mniejszej przyznawanej przez Stolicę Apostolską jest szczególnym wyróżnieniem dla konkretnego Kościoła, dla konkretnej Świątyni. Kiedyś przykładano większą wagę do architektury. Dzisiaj już architektura nie jest najważniejsza. Bardziej istotne jest to, aby Kościół był ważny pod względem duszpasterskim. Aby był ważny dla okolicznych wiernych, aby nadał ton życiu duchowemu w danym regionie. Nasza Świątynia Górecka jest szczególna, ponieważ jest najstarszym miejsce w Polsce objawienia Matki Bożej, a więc jest Sanktuarium Maryjnym – mówi ks. Piotr Krupa MSF.

Z tytułem Bazyliki Mniejszej wiąże się wiele przywilejów, m.in. łaski odpustów. Wierni mogą zyskiwać odpusty za nawiedzenie Bazyliki Mniejszej i jest tych odpustów więcej niż w każdym innym kościele.

(SE)

zloty_jubileusz_w_gorce10

zloty_jubileusz_w_gorce14 zloty_jubileusz_w_gorce11 zloty_jubileusz_w_gorce12 zloty_jubileusz_w_gorce13

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *