ZNICZ 2017 – pamiętajmy o bezpieczeństwie! | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Recent Comments

  ZNICZ 2017 – pamiętajmy o bezpieczeństwie!

  Okres przygotowań do dnia Święta Zmarłych to przede wszystkim czas zadumy i refleksji, kiedy to w jesienne dni przychodzimy do miejsc wiecznego spoczynku, zapalamy znicze i wspominamy naszych bliskich, którzy odeszli. To również czas wzmożonego ruchu w rejonach cmentarzy, podróży, zakupów oraz porządków przy grobach. Zadbajmy o ten szczególny moment, tak aby nikt i nic nie zakłóciło jego przebiegu.

  Działania pn. „ZNICZ”, polegające na zapewnieniu bezpieczeństwa podczas obchodów Święta Zmarłych, na stałe wpisały się w kalendarz poczynań Policji, jak również w krajobraz polskich dróg. Tradycyjnie już w tym okresie będziemy mieli do czynienia ze wzmożonym ruchem na drogach, a co za tym idzie utrudnieniami w płynnej jeździe, szczególnie w rejonach cmentarzy. Dodatkowo niekorzystny wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym będzie mieć jesienna, czasem bardzo zmienna aura. To wszystko przyczynia się do wzrostu zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

  Zbliżające się święto to czas, w którym wiele osób odwiedza groby swoich bliskich i znajomych. Mając na uwadze fakt, iż dzień Święta Zmarłych jest okresem, w którym znacząco wzrasta zagrożenie przestępstwami oraz wykroczeniami, pilska Policja w tym właśnie czasie intensyfikuje działania prewencyjne ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa osób odwiedzających cmentarze.

  Pamiętajmy o tym, aby Dzień Święta Zmarłych pozostał dla nas okresem zadumy bez zbędnych trosk i problemów. Kierujmy się podstawowymi zasadami:

  •    Wybierając się na cmentarz nie zabieraj ze sobą dużych kwot pieniędzy, nie będą Tobie potrzebne, a mogą paść łupem złodzieja.

  •    Pieniądze, dokumenty czy telefon komórkowy trzymaj w wewnętrznej kieszeni ubrania. Na pewno utrudnisz w ten sposób złodziejowi ewentualną próbę kradzieży.

  •    Robiąc porządki na grobie i wokół niego nie spuszczaj z oka torebki, płaszcza czy innych wartościowych przedmiotów. Dobrze, gdy ktoś znajomy może towarzyszyć Tobie na cmentarzu.

  •    Będąc na cmentarzu zwracaj uwagę na osoby w twoim otoczeniu. Jeśli ich zachowanie jest podejrzane, poinformuj o tym pracowników cmentarza lub Policję.

  •    Jeżeli znasz lub kojarzysz osoby, które opiekują się sąsiednimi grobami, a spotkasz tam kogoś innego, zainteresuj się tym. Możesz zawsze spytać, kim jest ta osoba. Jeśli wyjaśnisz powód twojego zainteresowania, nikt zapewne nie będzie miał Tobie tego za złe.

  •    Zamknij drzwi i okna w domu/mieszkaniu. W przypadku, gdy posiadasz alarm pamiętaj o jego uaktywnieniu.

  •    Pozostaw sąsiadowi numer telefonu, pod którym będziesz dostępna/y, a także informację kiedy będziesz wracać do domu.

  •    Korzystanie w tym okresie z komunikacji publicznej może znacznie skrócić czas dojazdu na cmentarze.

  •    W przypadku korzystania z własnego transportu zapoznaj się ze zmianami w organizacji ruchu wprowadzanymi czasowo w tym okresie na drogach i w rejonie cmentarzy.

  •    Osoby nieuprawnione, nie mogą zajmować miejsc wyznaczonych do parkowania dla osób niepełnosprawnych.

  •    Stosuj się do poleceń i wskazówek wydawanych przez policjantów lub innych funkcjonariuszy pełniących służbę w rejonach cmentarzy.

  •    W okolicach przystanków komunikacji publicznej oraz na drogach dojazdowych w bezpośrednim rejonie cmentarzy będzie występował zwiększony ruch pieszych. Zwracaj więc szczególną uwagę na nich zwłaszcza w godzinach wieczornych i nocnych lub w warunkach atmosferycznych ograniczających widoczność.

  •    Opuszczając pojazd, sprawdź dokładnie czy go dobrze zamknąłeś.

  •    We wnętrzu pojazdu, staraj się nie pozostawiać na widocznych miejscach żadnych przedmiotów wartościowych (np. telefonów komórkowych, radioodtwarzaczy samochodowych, bagaży, nawigacji samochodowej GPS).

  •    Poruszając się pojazdami komunikacji publicznej oraz przebywając w tłumie pamiętaj by torebki, saszetki, plecaki były zamknięte i najlepiej obrócone zapięciem do ciała i przytrzymywane ręką od góry.

  •    Jeżeli w okresie Wszystkich Świętych, wybierasz się na cmentarz razem z dziećmi, zwracaj na nie szczególną uwagę.

  •    Zadbaj aby dziecko posiadające telefon komórkowy pod hasłem ICE miało wpisany numer telefonu swego rodzica lub opiekuna.

  •    Małe dzieci wyposaż w kartkę z danymi oraz telefonem do rodzica lub opiekuna.

  •    Ucz dzieci, że w sytuacjach „awaryjnych” zawsze mogą uzyskać pomoc od przedstawicieli „służb mundurowych” – policjanta, strażnika miejskiego, strażaka, harcerza.

  Pamiętaj! Mimo wszystko w najbliższych dniach to nie kwiaty i znicze będą najcenniejszymi przedmiotami w Twoim posiadaniu, o które powinieneś troszczyć się najbardziej!

  Zmiany organizacji ruchu w dniu 1 listopada 2017 roku w Pile:

  1. ul. Motylewska od skrzyżowania z ulicą Przemysłową – wprowadzony zostanie jeden kierunek ruchu,

  2. na  ulicy Przemysłowej ruch odbywał się będzie w jednym kierunku – do centrum miasta, natomiast ruch autobusów wzorem lat ubiegłych odbywał się będzie w dwóch kierunkach,

  3. na głównych skrzyżowaniach w obrębie cmentarza komunalnego w Pile będą wyznaczone stałe posterunki regulacji ruchu,

  4. na Al. Poznańskiej przed skrzyżowaniem z ulicą Motylewską, lewy pas ruchu w kierunku miasta będzie okresowo zamknięty.

  Pamiętajmy, aby w każdej sytuacji bezwzględnie stosować się do poleceń policjanta kierującego ruchem drogowym!

  podkom. Żaneta Kowalska
  KPP Piła
  Fot. iszczecinek.pl & mm

  znicz_201700

  znicz_201702 znicz_201701