Zrobił poważny błąd – odpowie za przestępstwo

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który przełożył tablice rejestracyjne w służbowym samochodzie. Za przestępstwo to grozi mu do 5 lat więzienia.

 

Policjanci zatrzymali kierowcę, który poruszał się scanią, mając przełożone tablice rejestracyjne od innego pojazdu. Mężczyzna początkowo wprowadził w błąd funkcjonariuszy co do swojej tożsamości. Jak się okazało, zrobił to, ponieważ miał zatrzymane uprawnienia do kierowania. Skrupulatnie przeprowadzona kontrola drogowa ujawniła kolejne nieprawidłowości. Otóż wyszło na jaw, że 51-letni kierowca użył innej tablicy rejestracyjnej, nieprzypisanej do pojazdu, którym się poruszał. Swoje zachowanie tłumaczył tym, że miał dokonać rozładunku w danej firmie, gdzie w dokumentacji rozładunkowej figurowały tablice rejestracyjne, które przełożył z innego służbowego auta. Mężczyzna dodał, że nie wiedział, że za takie zachowanie grozi mu odpowiedzialność karna.

 

Mężczyzna odpowie za przestępstwo użycia tablicy rejestracyjnej nieprzypisanej do pojazdu, na którym ją umieszczono, a także za wykroczenia związane z wprowadzeniem w błąd funkcjonariuszy w zakresie swojej tożsamości oraz kierowanie pojazdem bez uprawnień.

 

Policja poniżej publikuje nowy typ czynu zabronionego, stypizowany w art. 306c Kodeksu karnego, będący częścią nowelizacji Kodeksu karnego, która weszła w życie 1.10.2023 r. Przepis ten penalizuje m.in. zabór tablic rejestracyjnych, ich podrabianie, przerabianie i używanie tablicy rejestracyjnej nieprzypisanej do pojazdu.

 

Art. 306c. KK Zabór tablicy rejestracyjnej pojazdu lub nieuprawnione jej używanie

 

  • 1.

Kto dokonuje zaboru tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego, umożliwiającej dopuszczenie tego pojazdu do ruchu na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, albo w celu użycia za autentyczną tablicę rejestracyjną pojazdu mechanicznego podrabia lub przerabia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

 

  • 2.

Tej samej karze podlega, kto używa tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego nieprzypisanej do pojazdu, na którym ją umieszczono, albo używa jako autentycznej podrobionej lub przerobionej tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego.

 

KPP w Chodzieży