Zróbmy Staszicowi ŚWIET(L)NE URODZINY!

W najbliższy piątek, 6 listopada, mija 260 rocznica urodzin najsłynniejszego syna naszego miasta – Stanisława Wawrzyńca Staszica. Mimo prawie okrągłej rocznicy nie doczekał się Staszic prezentu od miasta – obiecywana w 2013 roku ławeczka nie powstała – bo dwukrotny konkurs nie został rozstrzygnięty; obiecywana w zamian za to iluminacja pomnika też nie została wykonana – dlaczego tak się stało? Nie wiem.

Stoi więc na cokole smutny i jakby zapomniany przez wszystkich. Z zadumą spogląda na nieistniejącą ławeczkę i wypatruje nieistniejącej iluminacji pomnika.

W związku z rocznicą wpadłem na pomysł – rozweselmy Staszica w jego urodziny! Spotkajmy się przed jego pomnikiem w piątkowy wieczór, 6 listopada, o godzinie 19.30. Zabierzmy ze sobą latarki – im ich będzie więcej, tym lepiej – choć na chwilę oświetlimy Jego postać. Zaśpiewajmy tradycyjne STO LAT.

A jeśli ktoś przyniesie ze sobą urodzinowy tort dla Jubilata, to po zdmuchnięciu symbolicznej świeczki zjemy po kawałeczku – dla wszystkich pewnie nie wystarczy, ale może choć wybrańcy zasmakują słodyczy …

Jan Balcerzak

PS. A na czarnkowskim rynku już od kilku lat Janko z Czarnkowa zapisuje spiżowe karty swej kroniki…

swietne_urodziny_staszica00

swietne_urodziny_staszica01

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *