Żywy symbol Polski Walczącej w Pile, jako hołd powstańcom Warszawskim

Jak co roku, 1 sierpnia o godzinie 17., w hołdzie uczestnikom Powstania Warszawskiego i zamordowanym przez Niemców mieszkańcom Warszawy zawyły syreny. Również w Pile w 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego środowiska patriotyczne, mieszkańcy Piły i regionu pojawili się sie pod muralem Żołnierzy Wyklętych na ulicy Okrzei, aby stworzyć żywy symbol Polski Walczącej – charakterystyczną kotwicę powstańczą i uczcić bohaterów Powstania! Bohaterów, którzy Walczyli o Polskę wolną i demokratyczną.

Podczas uroczystości pod muralem nie zabrakło pieśni patriotycznych i piosenek powstańczych. Dzieci mogły przygotować prace plastyczne, które trafią do naszych bohaterów.

Akcja obrony Warszawy trwała 63 dni. Przez ten cały okres żołnierze podziemnej Armii Krajowej walczyli przeciwko okupującym stolicę wojskom niemieckim. Szacuje się, że ofiar Powstania Warszawskiego było od 150 tys. do 180 tys. Znak w kształcie kotwicy, której człon przypominający literę P oznacza Polskę, a ramiona ułożone w literę W – walkę lub „kotwicę”, jest symbolem nadziei na odzyskanie niepodległości.

Sebastian Daukszewicz

zywy_symbol_polski_walczacej00

zywy_symbol_polski_walczacej42 zywy_symbol_polski_walczacej01 zywy_symbol_polski_walczacej02 zywy_symbol_polski_walczacej03 zywy_symbol_polski_walczacej04 zywy_symbol_polski_walczacej05 zywy_symbol_polski_walczacej06 zywy_symbol_polski_walczacej07 zywy_symbol_polski_walczacej08 zywy_symbol_polski_walczacej09 zywy_symbol_polski_walczacej10 zywy_symbol_polski_walczacej11 zywy_symbol_polski_walczacej12 zywy_symbol_polski_walczacej13 zywy_symbol_polski_walczacej14 zywy_symbol_polski_walczacej15 zywy_symbol_polski_walczacej16 zywy_symbol_polski_walczacej17 zywy_symbol_polski_walczacej18 zywy_symbol_polski_walczacej19 zywy_symbol_polski_walczacej20 zywy_symbol_polski_walczacej21 zywy_symbol_polski_walczacej22 zywy_symbol_polski_walczacej23 zywy_symbol_polski_walczacej24 zywy_symbol_polski_walczacej25 zywy_symbol_polski_walczacej26 zywy_symbol_polski_walczacej27 zywy_symbol_polski_walczacej28 zywy_symbol_polski_walczacej29 zywy_symbol_polski_walczacej30 zywy_symbol_polski_walczacej31 zywy_symbol_polski_walczacej32 zywy_symbol_polski_walczacej33 zywy_symbol_polski_walczacej34 zywy_symbol_polski_walczacej35 zywy_symbol_polski_walczacej36 zywy_symbol_polski_walczacej37 zywy_symbol_polski_walczacej38 zywy_symbol_polski_walczacej39 zywy_symbol_polski_walczacej40 zywy_symbol_polski_walczacej41