11 lipca rusza kolejny Blues Express

Blues Express to niezwykły, jedyny w swoim rodzaju festiwal łączący bluesa z koleją. Od ponad dwudziestu lat istotą i najważniejszym elementem całego wydarzenia jest przejazd specjalnego pociągu, który ma na celu nie tylko doskonałą zabawę, ale przede wszystkim ocalenie od zapomnienia bogatych tradycji związanych, z bardzo kiedyś ważnym, szlakiem kolejowym oraz promocję muzyki bluesowej.

Zawsze w przeddzień przejazdu pociągu ma miejsce trzygodzinny koncert bluesowy w Pile. Następnego dnia na dworcu w Poznaniu, w samo południe, rozpoczyna się główny dzień Festiwalu. Skład wagonów Blues Expressu obowiązkowo ciągnie parowóz. Bluesa, można usłyszeć nie tylko podczas jazdy pociągu, ale również na siedmiu kolejnych stacjach: w Poznaniu, Rogoźnie Wlkp., Chodzieży, Pile, Krajence, Złotowie i Zakrzewie. Na każdej z wymienionych stacji gra inna kapela bluesowa, a widownię tworzą nie tylko pasażerowie Blues Expressu, ale również pasażerowie innych pociągów a także mieszkańcy danej miejscowości tłumnie przychodzący zobaczyć raz w roku „to cudo”.

Pociąg kończy bieg w Zakrzewie, ale to nie koniec festiwalu. Po wybrzmieniu ostatnich dźwięków kapeli bluesowej, grającej na dworcu w Zakrzewie pasażerowie pociągu przenoszą się nad Jezioro Proboszczowskie gdzie w zaimprowizowanym, leśnym amfiteatrze rozpoczyna się koncert finałowy. W koncercie bierze udział czołówka polskiej sceny bluesowej oraz goście z różnych zakątków świata (przez minione lata – USA, Nowa Zelandia, Niemcy, Wielka Brytania, Szwecja, Węgry, Czechy, Austria, Białoruś).

Publiczność Festiwalu to nie tylko fani bluesa z Polski i zagranicy, ale również społeczność lokalna, mieszkańcy regionu, turyści i wczasowicze z nad okolicznych jezior. Nie brakuje miłośników starych parowozów i kolejnictwa.

Od kilkunastu lat jest to jeden z większych festiwali bluesowych w Polsce. Gromadzi rokrocznie kilkutysięczną widownię. Po zakończonym koncercie finałowym w Zakrzewie bluesowa ciuchcia wyrusza w podróż powrotną do Poznania a Zakrzewo, niewielka wieś położona na Krajnie wśród lasów i jezior na północy woj. Wielkopolskiego, przy linii kolejowej Piła – Chojnice czeka cały rok na swój następny Blues Express…

Pierwszy dzień, 11 lipca – koncert przy ul. Śródmiejskiej w Pile godz. 18.30, gdzie zagrają: Comin’To Town, Daro Blues Band oraz Jet-Sons&Daniel Payne (Texas USA).

Drugi dzień, 12 lipca – przejazd pociągiem z Poznania do Zakrzewa, z koncertami na dworcach PKP.

Na koncercie finałowym XXII Festiwalu Blues Express zagrają m.in: B.B. & The Blues Shacks (DE), Carvin Jones (USA), Boogie Boys (PL), Sławek Wierzcholski i Nocna Zmiana Bluesa (PL), Harmonijkowy Atak (PL), Nalepa Band (PL)

Więcej informacji o imprezie i rozkład jazdy na : http://bluesexpress.pl

(SE)

11_lipca_rusza_kolejny_blues_express10

11_lipca_rusza_kolejny_Blues_Express_11