15 Festiwal Teatralny – „Teatr pasja rodzinna”

festiwal_teatralny_pasja_rodzinna

Choć mamy jeszcze sierpień, ale już znamy szczegóły 15 Festiwalu Teatralnego – „Teatr pasja rodzinna”. Tegoroczna edycja odbędzie się dniach 11-30.XI.2014 w tym czasie pilanie będą mogli zobaczyć 11 spektakli. Wszystkie tytuły wraz z opisem i obsadą ujawniamy już teraz. Sprzedaż biletów ruszy 8 września.

15 Festiwal Teatralny – „Teatr pasja rodzinna” 11-30.XI.2014

1. LUNCH O PÓŁNOCY

11.XI.2014, wtorek, godz. 19.00

W szesnastą rocznicę ślubu Roman zaprasza do swojego jeszcze niewykończonego domu poznaną przez internetowy portal parę, by urządzić wspólne frywolne party. Tajemnicze spotkanie ma być niespodzianką i prezentem dla jego żony Barbary. Nieoczekiwany zwrot akcji sprawia, że do ich nowego lokum trafiają niewłaściwi ludzie. Omyłkowe spotkanie staje się pretekstem do opowieści o małżeńskich związkach, miłości, seksie i  marzeniach, głęboko skrywanych w naszej podświadomości. Najnowsza sztuka Jakuba Przebindowskiego, autora takich sztuk, jak „Antoine”, „Botox” czy „Hiszpańska Mucha” to próba przyjrzenia się temu co nas podnieca, bawi i intryguje.

Występują: Piotr GĄSOWSKI, Joanna KUROWSKA, Anna OBERC, Paweł KRÓLIKOWSKI

Reżyseria: Jakub PRZEBINDOWSKI

2. MIŁOŚĆ Z DOSTAWĄ DO DOMU

15.XI.2014, sobota, godz. 19.00

Czy miłość jest do kupienia? Ile może kosztować? Trzysta złotych za godzinę? Tysiąc dwieście złotych za noc? I czy to naprawdę jest miłość? Niemożliwe. A jednak…
Czasami jedno przypadkowe spotkanie może zmienić całe nasze życie. Kiedy zmęczony życiem antykwariusz zaprasza do domu „dziewczynę na telefon”, nie wie, że jego życie właśnie gwałtownie przyspieszyło. Nie wie, że tajemnicza kobieta nie jest tym, kim się wydaje. Nie wie, że za chwilę wróci z Londynu jego wiarołomna żona. Nie wie, że do jego mieszkania sprowadzi się wkrótce szalony księgowy, który za wszelką cenę chce zostać artystą. Nie wie, że jest zdolny do wszystkiego. Nie wie, że za chwilę będzie walczył o życie. Bo czym jest życie bez miłości?

Wartka akcja, inteligentny humor, prawdziwe wzruszenia, doborowa obsada. Magia teatru, która przeniesie nas w różne światy. Te, które znamy i te, do których boimy się zajrzeć.
W cenie jednego biletu. Dużo taniej, niż miłość.

Występują: Wojciech BŁACH, Anna KORCZ, Zdzisław WAJDERN, Gizela BORTEL

Reżyseria: Olaf OLSZEWSKI

3. EN VOGUE

16.XI.2014, niedziela, godz. 19.00

Sztukę tę do perfekcji opanowała Dana Horn (Beata Kawka), 42-letnia archeolożka – seksowna, inteligentna, błyskotliwa i niezależna. Okazuje się jednak, że żadna z tych cech nie zapewnia kobiecie szczęścia. Dana – profesor Yale – w czterech ścianach swojego penthouse’a zajada nie tylko chipsy, ale także samotność i frustrację. Zamiast brać z życia garściami, wykorzystując atrybuty swojej kobiecości, Dana czeka… na mężczyznę. Lustrem porażek Dany jest przebojowa przyjaciółka, Lucy (Daria Widawska) – wzięta koroner i matka 21-letniego syna. Próba reanimacji przyjaciółki, przywrócenia poczucia jej wartości, wzniecenia ognia, a nawet pożądania wydaje się przez chwilę realna i dość zabawna. „enVogue” to komedia szyta na miarę przewrotności kobiecej natury. Krzywe zwierciadło, w którym kobieta zobaczy cząstkę siebie i z dystansem się również z siebie pośmieje, a mężczyzna będzie miał szansę odbyć podróż w głąb, nieobliczalnej jak halny, kobiecej duszy.

Występują: Maria PAKULNIS, Beata KAWKA, Daria WIDAWSKA, Kamil PRUBAN

Reżyseria: Piotr GRABOWSKI

4. OLD LOVE

17.XI.2014, poniedziałek, godz. 19.00

„Old Love” to pełen humoru spektakl podejmujący zagadnienie tego, czy ludzie w „pewnym wieku” powinni myśleć o miłości, zwłaszcza miłości fizycznej. Opowieść o związku, który rodzi się, gdy dwie osoby niemal przez całe życie przelotnie się spotykają; o determinacji mężczyzny, który stara się zdobyć serce dość opornej ukochanej; o rozbudzeniu, zdawałoby się, dawno zapomnianych emocji. „Old Love” to sztuka stawiająca ważne życiowe pytania, ale pełna ciepła, optymizmu i humoru.

Komedie Norma Fostera znane są z lekkiego humoru oraz umiejętnego odwzorowania w bohaterach zwykłego człowieka i jego trosk w sposób tak wiarygodny, że mogą niekiedy służyć nam za lustro.

Występują: Małgorzata OSTROWSKA-KRÓLIKOWSKA, Artur BARCIŚ, Paweł DOMAGAŁA/Mateusz BANASIUK, Zuza GRABOWSKA/Barbara KURDEJ-SZATAN

Reżyseria: Andrzej CHICHŁOWSKI

5. CUD MEDYCZNY W WILKOWYJACH

19.XI.2014, środa, godz. 19.00

Ze spektaklu Cud medyczny w Wilkowyjach  dowiemy się jak wygląda sytuacja w przychodni prowadzonej przez Wezóła. Przyjrzymy się lekarzowi pesymiście, którego wiara w medycynę znalazła się na poziomie zerowym z wyraźną tendencją spadkową. Będziemy uczestniczyć w bardzo ekspresyjnych potyczkach słownych pomiędzy zrezygnowanym doktorem (Wojciech Wysocki) i jego żoną Dorotą (Beata Olga Kowalska) jak i zmierzymy się z nieoczekiwanymi żądaniami dwójki smakoszy mamrota – Tadeusza Hadziuka (Bogdan Kalus) i Macieja Solejuka (Sylwester Maciejewski). Usłyszymy tutaj również, niemalże naukowe (chociaż nie pozbawione dowcipu), refleksje na temat efektów długotrwałego spożywania alkoholu czy też kilka wskazówek na temat tego, jak dożyć sędziwego wieku w zdrowiu i szczęściu.

Występują: Beata Olga KOWALSKA, Wojciech WYSOCKI, Bogdan KALUS, Sylwester MACIEJEWSKI

Reżyseria: Wojciech ADAMCZYK

6. PREZENT URODZINOWY

20.XI.2014, czwartek, godz. 19.00

Wyobraź sobie, że dziś są twoje urodziny. Serdeczny przyjaciel zatroskany twoją kondycją psychiczną – aha, przepraszam, zapomniałem dodać, że właśnie niedawno rozstałeś się z żoną – przygotował dla ciebie niezwykły prezent urodzinowy…

Otóż w pewnym hotelowym pokoju masz umówioną dyskretną kolację z pewną dyskretną, aczkolwiek bardzo efektowną panią… Dodajmy, że zarówno pokój, kolacja jak i pani są z góry opłacone przez serdecznego i dyskretnego przyjaciela. Twój pokój łączy się jednak z pokojem obok pewnymi drzwiami… Czy taki drobiazg może popsuć urok z góry opłaconej kolacji ,ze z góry opłaconym śniadaniem, ze z góry opłaconą dyskretną acz efektowną panią?

Wydawałoby się, że nie… jednak, w pokoju obok słychać jakieś odgłosy…a nawet głosy…a nawet jakby znajome… I jeszcze ten wścibski kelner ze swoim drwiącym uśmieszkiem . Ale zaraz, zaraz… przecież drzwi do drugiego pokoju nie są zamknięte… może tylko rzucisz okiem …tylko raz… tylko przez chwilę…

No tak, a to dopiero początek. Początek komedii omyłek, przypadków i zbiegów okoliczności. Śmiech, chwila oddechu …i znowu śmiech. A do tego znakomita obsada, błyskotliwe dialogi i mistrzowska reżyseria Jerzego Bończaka.

Następnym razem, zastanów się, zanim przyjmiesz jakiś prezent urodzinowy…

Występują: Maria PAKULNIS, Magdalena WÓJCIK, Jerzy BOŃCZAK, Tadeusz CHUDECKI, Marcin TROŃSKI

Reżyseria: Jerzy BOŃCZAK

7. SCENA MISTRZÓW – WOKÓŁ SZEKSPIRA

22.XI.2014, sobota, godz. 19.00

Andrzej Seweryn w słynnych monologach szekspirowskich. Popis sztuki aktorskiej i rozmowa aktora z widzami o najważniejszych sprawach człowieka.

Andrzej Seweryn, wybitny aktor i reżyser, w wyborze najsłynniejszych monologów szekspirowskich bohaterów. „Wokół Szekspira” to nie tylko mistrzowski popis aktorskiego kunsztu w połączeniu z geniuszem dramatopisarstwa, ale także skierowane do publiczności zaproszenie, zachęcające do aktywnego uczestnictwa w wydarzeniu i ponownego interpretowania dzieł pisarza.

W spektaklu Andrzej Seweryn wciela się w postaci z największych arcydzieł Szekspira – „Hamleta”, „Makbeta”, „Romea i Julii”, „Henryka V”, „Burzy”, „Ryszarda III”, „Sonetów” i wielu innych. Bohaterowie monologów zostają ukazani w różnych stanach emocjonalnych, odnoszą zwycięstwa, stawiają czoła porażkom i przezwyciężają własne słabości. Monodram jest także szansą do uzyskania odpowiedzi na pytanie, co w Szekspirze najbardziej zafascynowało

Występują: Andrzej SEWERYN

8. DWUNASTU GNIEWNYCH LUDZI

23.XI.2014, niedziela, godz. 19.00

Dwunastka to w naszej kulturze liczba nacechowana wyjątkową symboliką – kojarzy się z pełnią, z doskonałością. Jest dwunastu apostołów, tuzin gwiazdek na europejskiej fladze i dwanaście groszy w znanej polskiej piosence, a siły zła na Dzikim Zachodzie zostają rozbite w pył tylko wtedy, gdy walka rozpocznie się w samo południe.

Życie młodego chłopaka, oskarżonego o zamordowanie ojca, również zostało złożone w ręce tuzina nieskazitelnych – przynajmniej w świetle amerykańskiego prawa – obywateli. Czy we wzmagającym się upale i duchocie znajdą oni siłę, by rozpocząć poszukiwania nieoczywistej prawdy?

Występują: Michał KOCUREK, Grzegorz GOŁASZEWSKI, Tomasz NOSIŃSKI, Zbigniew GROCHAL, Mariusz ZANIEWSKI, Mariusz PUCHALSKI, Tadeusz DRZEWIECKI, Mateusz ŁAWRYNOWICZ, Michał GRUDZIŃSKI, Andrzej LAJBOREK, Cezary ŁUKASIEWICZ, Janusz ANDRZEJEWSKI, Anna MIERZWA

Reżyseria: Radosław RYCHCIK

9. PO CO SĄ MATKI?

25.XI.2014, wtorek, godz. 19:00

Morze. Plaża. Parasol. Dwa łóżka. Dwa drinki. Dwie kobiety. Matka i córka.

Czy wystarczą im „czułe słówka”, aby zmienić toksyczną miłość w uczucie prawdziwe? Czy pokonają samotność i zrozumieją się nawzajem? Sztuka Hindi Brooks podejmuje odwieczny problem relacji matki z córką. To zależność niezwykle intensywna, skomplikowana, często burzliwa i niejednoznaczna. Na dodatek, jeśli w tle stoją mężczyźni, których funkcja polega na komplikowaniu życia. W córce matka widzi swoje nadzieje, także spełnienie swych marzeń. Często przypisuje jej swoje lęki. Chce chronić ją przed złem tego świata, a w konsekwencji dręczy ją i ogranicza wolność. Nadopiekuńcza matka pragnie zostać partnerem swojej córki. A zbuntowana córka szuka w matce oparcia. Czy jednak wystarczy pojechać na wspólne wakacje i na słonecznej plaży obdarować się nawzajem ciepłymi słówkami?

No właśnie i czy po to są matki? A może po to, żeby czasem przytulić i dać klapsa? Albo żeby ukarać, lub nagradzać? Tęsknić, płakać? A może żeby uczyć nas miłości, żeby prowadzić za rękę, żeby powiedzieć co jest dobre, a co złe? Myślę, że odpowiedź leży w pytaniu: „A po co są dzieci?”.

Występują: Paulina HOLTZ, Joanna ŻÓŁKOWSKA

Reżyseria: Robert GLIŃSKI

10. ZŁODZIEJ

29.XI.2014, sobota, godz. 19:00

Złodziej to komedia jednego z najpopularniejszych brytyjskich autorów Erica Chappella w reżyserii Cezarego Żaka.

Złodziej to gwiazdorska obsada: Renata Dancewicz, Izabela Kuna, Cezary Żak, Rafał Królikowski, Leszek Lichota, inteligentna fabuła i przede wszystkim mnóstwo humoru.

Złodziej: Dom za miastem, późny wieczór, gospodarze z przyjaciółmi wracają z przyjęcia. Na gorącym uczynku zostaje przyłapany złodziej. Ale nie jest to zwyczajny opryszek. To złodziej sympatyczny, zagrany brawurowo przez Cezarego Żaka. Złodziej, który przeszukując dom poznał najgłębsze tajemnice mieszkańców. Złodziej z fantazją, psycholog, który wywróci wzajemne relacje mieszkańców do góry nogami.

Złodziej to œświetna zabawa, błyskotliwe żarty, brawurowe zwroty akcji i zaskakujący finał.

Występują: Renata DANCEWICZ, Izabela KUNA, Cezary ŻAK, Rafał KRÓLIKOWSKI, Leszek LICHOTA

Reżyseria: Cezary ŻAK

11. KALLAS

30.XI.2014, niedziela, godz. 19:00

Życiorysy Violetty Villas i Kaliny Jędrusik to temat na niejedną książkę, film czy sztukę. Dzięki Marcinowi Szczygielskiemu obie artystki spotkały się na deskach teatru…
– Dla mnie Violetta Villas i Kalina Jędrusik to zawsze były dwie strony tego samego medalu. Pochodziły wprawdzie z zupełnie innych wszechświatów, ale sporo je łączyło. Przede wszystkim gigantyczny talent. Obie nie zostały również do końca zaakceptowane przez środowisko artystyczne i w podobny sposób manipulowały swą seksualnością, czyniąc z niej swój atut – mówił w Jedynce Marcin Szczygielski, pisarz i autor sztuki „Kallas”.

Spektakl opowiada o sześciu spotkaniach Violetty Villas i Kaliny Jędrusik. – To fikcja inspirowana prawdziwymi wydarzeniami oraz postaciami obu artystek. Pięć spośród tych spotkań rzeczywiście miało miejsce: na koncertach, na planie filmu „Dzięcioł” Jerzego Gruzy, podczas tournee po USA z „Podwieczorkiem przy mikrofonie”, w studiu telewizyjnym oraz małym domu kultury pod Warszawą – wymieniał gość „Muzycznej Jedynki”.

Występują: Ewa KASPRZYK, Joanna KUROWSKA, Beata KAWKA, Hanna KOCHAŃSKA, Dariusz TARASZKIEWICZ

Reżyseria: Dariusz TARASZKIEWICZ

RCK Piła