Ćwiczenia w zakładzie LUMAG w Budzyniu

W piątek, 13 czerwca, na terenie zakładu LUMAG sp. z o.o. w Budzyniu obyła się próbna ewakuacja połączona z ćwiczeniami taktyczno – bojowymi jednostek straży pożarnych z terenu powiatu chodzieskiego.

10_cwiczenia_w_zakladzie_lumag_w_budzyniuj

W ćwiczeniach uczestniczyły również zastępy policji z powiatu chodzieskiego, które zabezpieczały teren ćwiczeń oraz drogę dojazdową do zakładu pracy. Założono, że w hali produkcyjnej powstaje pożar pieca powodując duże zadymienie. Pracownicy prawidłowo przystąpili do próby ugaszenia pożaru za pomocą podręcznego sprzętu gaśniczego (gaśnice proszkowe i hydrant wewnętrzny). Próba ta jednak nie powiodła się, a dwóch pracowników nie zdążyło się ewakuować i pozostali w zadymionej hali. Działania przybyłych na miejsce zdarzenia zastępów państwowej i ochotniczej straży pożarnej polegały m.in. na zlokalizowaniu ogniska pożaru wewnątrz hali, ewakuacji pozorantów na zewnątrz,  udzieleniu im kwalifikowanej pierwszej pomocy, podaniu 4 prądów wody w natarciu i obronie na palącą się halę. W ćwiczeniach wykorzystano również specjalistyczny sprzęt w postaci podnośnika hydraulicznego, z którego podawano prąd gaśniczy wody na dach zakładu.

Ćwiczenia stały się doskonałą okazją dokonania oceny postępowania pracowników w przypadku wystąpienia zagrożenia pożarowego na terenie zakładu. Przeprowadzone ćwiczenia na tym nowoczesnym obiekcie pozwoliły na ocenę praktycznych działań ratowniczo – gaśniczych prowadzonych przez straż pożarną z terenu powiatu chodzieskiego.

Ćwiczeniom przyglądał się Z-ca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Chodzieży st. kpt. Leszek Naranowicz, który po przeprowadzonych manewrach podsumował i wysoko ocenił działanie służb ratowniczych. W ćwiczeniach brało udział 7 zastępów ratowniczo – gaśniczych w sile 28 strażaków z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej PSP z Chodzieży, OSP KSRG Budzyń, OSP KSRG Margonin, OSP KSRG Milcz, OSP Stróżewo. Ponadto w ćwiczeniach wzięły udział 3 radiowozy policji i 7 funkcjonariuszy.

Tekst: mł. asp. Krzysztof Zawistowski.
Zdjęcia: Katarzyna Stasiorowska

[Best_Wordpress_Gallery gallery_type=”thumbnails” theme_id=”1″ gallery_id=”10″ sort_by=”order” order_by=”asc” show_search_box=”0″ search_box_width=”180″ image_column_number=”5″ images_per_page=”30″ image_title=”none” image_enable_page=”1″ thumb_width=”180″ thumb_height=”90″ popup_fullscreen=”0″ popup_autoplay=”0″ popup_width=”800″ popup_height=”500″ popup_effect=”fade” popup_interval=”5″ popup_enable_filmstrip=”1″ popup_filmstrip_height=”70″ popup_enable_ctrl_btn=”1″ popup_enable_fullscreen=”1″ popup_enable_info=”1″ popup_enable_comment=”1″ popup_enable_facebook=”1″ popup_enable_twitter=”1″ popup_enable_google=”1″ popup_enable_pinterest=”0″ popup_enable_tumblr=”0″ watermark_type=”none” watermark_link=”http://web-dorado.com”]