Dwie akcje medyczne w jednym czasie – uratowany mężczyzna

Dwie_akcje

W niedzielę, 15 maja 2016 roku, zaraz po godzinie 18-stej zastęp z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Chodzieży, na prośbę Komendy Powiatowej Policji został zadysponowany do otwarcia mieszkania przy ul. Żeromskiego w Chodzieży.

Na miejscu zdarzenia obecny patrol Policji, który wskazał uchylone okno na parterze do mieszkania. Z właścicielem nie ma kontaktu od dłuższego czasu. Przy użyciu jednego przęsła drabiny nasadkowej strażak w asyście policji wszedł do mieszkania, w którym odnalazł nieprzytomnego mężczyznę w wieku 66 lat. Stwierdzono u mężczyzny brak parametrów życiowych i natychmiast przystąpiono do  resuscytacji krążeniowo-oddechowej, aż do przyjazdu na miejsce akcji Zespołu Państwowego Ratownictwa Medycznego. Dalsza resuscytacja prowadzona była wspólnie z ratownikami medycznymi. Po odzyskaniu przez poszkodowanego parametrów życiowych został on przewieziony do Szpitala Powiatowego w Chodzieży. W działaniach medycznych trwających godzinę brał udział jeden zastęp PSP (4 strażaków) oraz Zespół Ratownictwa Medycznego.

Kilkanaście minut po pierwszej dyspozycji, drugi zastęp z JRG PSP został zadysponowany do mężczyzny, który spadł ze schodów. Dyspozytornia Medyczna z Piły, z uwagi na dużą ilość zdarzeń medycznych w powiecie chodzieskim w jednym momencie (ambulansy PRM w tym czasie pomagały innym poszkodowanym), poprosiła o pomoc strażaków. Zdarzenia miało miejsce w Chodzieży przy ulicy Kościelnej, gdzie zastano poszkodowanego mężczyznę pod nadzorem osób postronnych siedzącego na schodach. Do osoby poszkodowanej strażacy przyjechali z pewnym opóźnieniem, ponieważ w zgłoszeniu został podany nieprawidłowy adres. Po przybyciu Zespołu Państwowego Ratownictwa Medycznego i przebadaniu poszkodowanego, został on przetransportowany do Szpitala Powiatowego w Chodzieży.
1Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Chodzieży, zwraca uwagę na precyzyjne podawanie miejsca zdarzenia: powiat – miasto – ulica – nr domu, ew. charakterystyczne elementy, itp., co pozwoli znacznie skrócić czas dotarcia służb ratowniczych.

Tekst: mł. bryg. Leszek Naranowicz
Zdjęcie: asp. sztab. Paweł Felski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *