Estończycy i Słowak na podium Motorowodnych MŚ w Chodzieży… ale zawody przerwano

estonczycy_i_slowak_na_podium_motorowodnych_ms_w_chodziezy

Pod patronatem Tętna Regionu

W Chodzieży na Jeziorze Miejskim, w dniach 28-29 czerwca 2014 r., odbyły się Motorowodne Mistrzostwa Świata w OSY-400 oraz kolejna eliminacja Międzynarodowych Motorowodnych Mistrzostw Polski w klasach JT -250, GT-30, T-550 oraz S-550. Niestety nie tak jak oczekiwali organizatorzy, zawodnicy i kibice zakończyły się (perfekcyjnie – jak zwykle) zorganizowane mistrzostwa. W drugim dniu zawodów doszło do śmiertelnego wypadku, w którym poniósł śmierć Raivo Peetsman z Estonii.

Mistrzostwa przeprowadzone zostały pod honorowym patronatem Piotra Florka – Wojewody Wielkopolskiego. Uroczystego otwarcia Mistrzostw dokonał Jacek Gursz Burmistrz Miasta Chodzieży. Motorowodne mistrzostwa w Chodzieży były też sportowym akcentem obchodów 580-lecia nadania praw miejskich Chodzieży oraz 40-lecia działalności Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Zawody przeprowadzono w dobrych – mimo przelotnych opadów deszczu – warunkach pogodowych i przy słabym południowo zachodnim wietrze nie przeszkadzającym motorowodniakom. Niestety nie udało się przeprowadzić wszystkich zaplanowanych wyścigów. W drugim dniu zawodów podczas III wyścigu w klasie OSY-400 doszło do bardzo groźnej kolizji między reprezentantem USA Michalem Akerstromem i reprezentantem Estonii Raivo Peetsmanem. Poważnych obrażeń głowy i ciała doznał Raivo Peetsman, który po błyskawicznej akcji ratowniczej na wodzie, przeprowadzonej przez specjalistyczny zespół ratownictwa,, Water Rescue Team” z Chodzieży i udzieleniu pierwszej pomocy medycznej został przewieziony do szpitala powiatowego w Chodzieży, gdzie został poddany szczegółowym badaniom, w tym tomograficznym. Stan zdrowia zawodnika określono jako bardzo ciężki. Zawodnik przyjęty został na OIOM w szpitalu w Chodzieży. Pomimo kilkugodzinnej walki chodzieskich lekarzy o życie młodego motorowodniaka z Estonii, obrażenia okazały się zbyt poważne i Raivo Peetsman zmarł ok. godz. 22-ej. Cześć Jego Pamięci!

Międzynarodowe Jury Mistrzostw w skład którego wchodzili przedstawiciele poszczególnych narodowych federacji motorowodnych których zawodnicy uczestniczyli w chodzieskich zawodach podjęło decyzję o przerwaniu zawodów. Podjęcie tej decyzji zostało w pełni zaakceptowane przez wszystkich uczestników mistrzostw w Chodzieży oraz było też zgodne z zasadami etyki motorowodniackiej w tego typu sytuacjach.

Mistrzostwa uznane zostały za ważne i wyniki końcowe – zgodnie z regulaminem Międzynarodowej Federacji Motorowodnej (UIM) – ustalone zostały na podstawie przeprowadzonych 2 wyścigów w klasie OSY-400. Taka sama zasada zastosowana została w ustaleniu kolejności w klasach objętych punktacją Międzynarodowych Motorowodnych Mistrzostw Polski.

Zawody cieszyły się sporym zainteresowaniem kibiców. Szacuje się, że mimo zmiennej aury ok. 2 tys. osób kibicowało motorowodniakom. Publiczność miała bardzo dobre warunki do oglądania zawodów z promenady nad chodzieskim J. Miejskim. Wśród publiczności rozprowadzany był nieodpłatnie specjalny program mistrzostw oraz dwutygodnik,, Piła na Głos” ze stroną informacyjną poświęconą tegorocznym zawodom motorowodnym w Chodzieży.

Ogółem w Mistrzostwach Świata i Międzynarodowych Motorowodnych Mistrzostwach Polski startowało 43 zawodników z 10 państw (Czechy, Estonia, Litwa Łotwa, Niemcy, Rosja, Słowacja, USA, Wielka Brytania, Polska)

Bardzo dobrą obsadę miały Motorowodne Mistrzostwa Świata w klasie OSY – 400 w których wystartowało aż 26 zawodników. Ze względu na homologację Jez. Miejskiego na równoczesny start max.18 łodzi motorowodnych, konieczne było przeprowadzenie dwóch biegów kwalifikacyjnych i jednego biegu repasażowego.

Fundatorem okolicznościowych pucharów za miejsca I-VI w Mistrzostwach Świata był Wielkopolski Urząd Wojewódzki.

Zawody z wyjątkiem III biegu w klasie OSY – 400 podczas którego nastąpiła kolizja między zawodnikami z USA i Estonii przebiegły bezpiecznie. Wywrotka w II biegu Tomasza Mordala (Kotwica Poznań) nie spowodowała żadnych konsekwencji zdrowotnych dla tego zawodnika.

W poszczególnych klasach zwyciężyli:

Klasa OSY-400 – Mistrzostwa Świata – startowało 26 zawodników z tego w Finale ,,A” 18 zawodników ( ogółem przeprowadzono 2 wyścigi na podstawie których ustalona została końcowa klasyfikacja )

I m. – Rasmus Haugasmagi (Estonia) – 800 pkt. ( miejsca w wyścigach
1,1).Haugasmagi obronił tytuł Mistrza Świata z 2013 r. zdobyty we włoskiej
miejscowości Barcis)

II m. – Mirosław Bazińsky (Słowacja) – 525 pkt. ( w wyścigach 2,3).
Zawodnik ten obronił tytuł wicemistrza Świata z 2013 r.)

III m. – Algo Kuus ( Estonia) – 525 pkt.( w wyścigach 3,2) Algo Kuss przegrał srebrny medal z Mirosławem Bazińskim gorszym o ok.2 sek. czasem osiągniętym w I wyścigu przez reprezentanta Słowacji.

IV m. – Billy Allen (USA) – 254 pkt. ( w wyścigach 5,5)

V m. – Luke Hugman (GB) – 209 pkt. ( w wyścigach 4,9)

VI m. – Cezary Strumnik (PL) – 169 pkt. ( w wyścigach -,4)

Zawodnik KS,, Przygoda” Chodzież, Cezary Strumnik może mówić o dużym pechu. W pierwszym wyścigu płynął zdecydowanie na II miejscu jednak na ostatnim okrążeniu na skutek zatarcia pierścienia tłokowego silnik odmówił posłuszeństwa i chodzieżanin wyścigu tego nie ukończył.

Miejsca pozostałych reprezentantów Polski w Mistrzostwach Świata 2014 w klasie OSY-400 w Chodzieży:

–    9   m-ce – Bartosz Chojnicki ( PKS,, Kotwica” Poznań)
–    12 m-ce – Maciej Wojewódzki ( WKS Zegrze)
–    13 m-ce – Grzegorz Stępniak ( TKKF,, Wodnik” Nieporęt)
–    17 m-ce – Tomasz Mordal ( PKS,, Kotwica” Poznań)

Międzynarodowe Motorowodne Mistrzostwa Polski (Eliminacja)

Klasa GT-30 – I m. –    Jacek Kołpaczyński ( ,,Ślizg” Szczecin)
Klasa JT-250 – I m. –    Endija Zaumane ( Łotwa)
Klasa S-550 – I m. – Andrzej Lisy( LOK Poznań)
Klasa T-550 – I m. – Marcin Mucha ( Posnania Poznań)

Sponsorami głównymi zawodów były Zakłady Mięsne Henryka Stokłosy Sp.z o.o w Smiłowie oraz ,,Jenox” Akumulatory Chodzież jak również ponad 20 małych i średnich przedsiębiorstw głównie z Chodzieży oraz z terenu Gminy Budzyń. Zawody otrzymały też dofinansowanie przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego (w trybie konkursu ofert) oraz wsparcie finansowe Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego w Warszawie.

Organizatorzy Mistrzostw otrzymali znaczącą pomoc od samorządów lokalnych wyłącznie w formie rzeczowej w tym: przygotowanie infrastruktury Mistrzostw, mała poligrafia, zaplecze sanitarne, ufundowanie pucharów i nagród rzeczowych w klasach objętych punktacją Międzynarodowych Mistrzostw Polski. Pomocy tej udzielili: Burmistrz Miasta Chodzieży, Starosta Powiatu Chodzieskiego, Burmistrz Miasta i Gminy Szamocin, oraz Wójt Gminy Chodzież.

Wśród oficjalnych gości i obserwatorów pierwszego dnia mistrzostw był Pan Mariusz Kubiak z Departamentu Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego oraz w drugim dniu Mistrzostw Pan Andrzej Plesiński Dyrektor Biura Wojewody Wielkopolskiego, który podczas ceremonii zakończenia Mistrzostw reprezentował Pana Piotra Florka Wojewodę Wielkopolskiego – Patrona Honorowego zawodów. Obserwatorem zawodów był też Pan Andrzej Marcinkowski Prezes Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego oraz Pan Jerzy Kalinowski Dyrektor Biura Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego.

Obserwatorzy zawodów – w tym Erwin Lang z Austrii Komisarz Międzynarodowej Federacji Motorowodnej (UIM) z siedzibą w Monako – bardzo wysoko ocenili organizację chodzieskich zawodów motorowodnych. Kolizja w wyścigu III między zawodnikami USA i Estonii w wyniku której zawody zostały przerwane miała wyłącznie związek ze sportowym współzawodnictwem na wodzie. Sport motorowodny należy do dyscyplin sportu, w których ryzyko kolizji, wywrotek i innych wydarzeń na wodzie jest relatywnie wysokie

Organizatorem głównym zawodów był Oddział Miejski WOPR w Chodzieży. Sędzią Głównym mistrzostw był Pan Jerzy Wojewoda z Łodzi. Komandorem Zawodów był Pan Remigiusz Nowak, Prezes Oddziału Miejskiego WOPR w Chodzieży.

Ciekawostki mistrzostw:

– W Chodzieży już po raz dwudziesty ósmy odbyły się zawody motorowodne z udziałem najlepszych motorowodniaków Świata, Europy i Polski.

– Najmłodszym uczestnikiem chodzieskich zawodów była 12 letnia Endija Zaumane z Łotwy, a najstarszym 71 letni Lechosław Rybarczyk z Posnanii Poznań sklasyfikowany w punktacji końcowej w klasie S-550 na II miejscu. Lechosław Rybarczyk znany w środowisku motorowodniaków jako,, profesor sportu motorowodnego” jest nadal w znakomitej formie a w swojej długiej karierze motorowodnych zdobył ogółem aż 25 medali Mistrzostw Świata i Europy.

– Bardzo sympatycznym momentem Mistrzostw i nagrodzonym brawami publiczności było wstrzymanie procedury startowej do II wyścigu w klasie OSY-400 z powodu przepływającej przez pole startowe, blisko pomostu startowego na kilkanaście sekund przed startem… kurki wodnej.

– Dodatkowo na chodzieskim akwenie swoje umiejętności zaprezentował Adrian Maniewski (,,Ślizg” Zduńska Wola) startujący od kilku lat w prestiżowej klasie F4s parametrami technicznymi zbliżonymi do motorowodnej F1w której obecnie startuje Bartłomiej Marszałek, syn Waldemara Marszałka doskonale znanego z wielokrotnych startów między innymi w Chodzieży. W bieżącym sezonie w silnie obsadzonych Mistrzostwach Europy w Brodenbach (Niemcy) Adrian Maniewski zdobył brązowy medal. Obecnie zawodnik ze Zduńskiej Woli przygotowuje się do startu w II eliminacji Mistrzostwa Świata w klasie F4s, która odbędzie się w Brindisi (Włochy). W I eliminacji MŚ F4s przeprowadzonych w Epinay na Sekwanie pod Paryżem Adrian Maniewski zajął wysokie IV miejsce.

Kolejne interesujące zawody motorowodne w Polsce odbędą się w dniach 11 -12.07.br. w Międzyrzecu Podlaskim. Będą to Mistrzostwa Świata w klasie GT-30 oraz Międzynarodowe Motorowodne Mistrzostwa Polski ( eliminacja).

A.R. & mm
Fot. Sebastian Daukszewicz & facebook

[Best_Wordpress_Gallery gallery_type=”thumbnails” theme_id=”1″ gallery_id=”33″ sort_by=”order” order_by=”asc” show_search_box=”0″ search_box_width=”180″ image_column_number=”5″ images_per_page=”30″ image_title=”none” image_enable_page=”1″ thumb_width=”180″ thumb_height=”90″ popup_fullscreen=”0″ popup_autoplay=”0″ popup_width=”800″ popup_height=”500″ popup_effect=”fade” popup_interval=”5″ popup_enable_filmstrip=”1″ popup_filmstrip_height=”70″ popup_enable_ctrl_btn=”1″ popup_enable_fullscreen=”1″ popup_enable_info=”1″ popup_enable_comment=”1″ popup_enable_facebook=”1″ popup_enable_twitter=”1″ popup_enable_google=”1″ popup_enable_pinterest=”0″ popup_enable_tumblr=”0″ watermark_type=”none” watermark_link=”http://web-dorado.com”]