Już przyleciał rybołów

Juz_przylecial_rybolow

We wtorek, 22 marca, przyleciał rybołów do gniazda, które znajduje się na terenie Nadleśnictwa Lipka. Wydarzenie to, dzięki transmisji online, obserwowało ponad 100 internautów. I tak oto rozpoczęła się kolejna transmisja z gniazda rybołowów, która jest wspólnym projektem Lasów Państwowych oraz Polskich Sieci Elektroenergetycznych.

Na teren Nadleśnictwa Lipka rybołowy przylatują już od 18 lat i co roku (oprócz jednego przypadku) wyprowadzały młode. Do 2005 roku para rybołowów gnieździła się na sztucznej platformie na drzewie. Po tym czasie przeniosła gniazdo na słup energetyczny. Kiedy w 2013 r. w czasie wichury gniazdo zostało zniszczone, pracownicy PSE , wykorzystując moment odbudowy gniazda, zainstalowali kamerę do obserwowania ptaków, która rejestruje obraz w rozdzielczości Full HD. Strumień jest dostarczany do Internetu ultraszybkim łączem. A w tym roku internauci będą mogli także słuchać tego, co się dzieje w gnieździe.

Nadleśnictwo Lipka opiekuje się jednym z niewielu w Polsce gniazd rybołowów – w kraju gniazduje tylko ok. 30 par tych będących pod ścisłą ochroną ptaków. Rybołów jest bardzo rzadkim ptakiem. Przylatuje do Polski na czas rozrodu i gniazdowania. Zimę spędza w Afryce północnej i środkowej. Należy do gatunku ptaków monogamicznych, który łączy się w pary na całe życie. Piękny, wyróżniający się wyglądem i specjalizacją pokarmową drapieżnik, który nie zanikł całkowicie głównie dzięki wysiłkom człowieka, jakim jest wyznaczaniu stref ochronnych i tworzenie sztucznych gniazd, które rybołowy chętnie zajmują.

Więcej informacji o projekcie „Rybołowy online” – http://www.lasy.gov.pl/informacje/aktualnosci/juz-ruszyly-rybolowy-online

Grażyna Wolska
rzecznik prasowy
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Pile

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *