Komediowy Teatr Sensacji na finiszu pilskiego Festiwalu Teatralnego

„Klubem mężusiów” zakończył się w Pile 15. Festiwal Teatralny – „Teatr pasja rodzinna”. Każdy z jedenastu, skrupulatnie dobranych, spektakli przyciągał do Teatru Miejskiego RCK wielu pasjonatów tego rodzaju rozrywki, którzy po przedstawieniach wychodzili nader ukontentowani. Szczególna atencją miłośników protegowanego Melpomeny cieszyła się inscenizacja sztuki Erica Chappella, zatytułowana „Złodziej”.  

W sobotni wieczór, 29 listopada, sala Teatru Miejskiego wraz z balkonem i lożami wypełniła się po brzegi. To właśnie komedia kryminalna „Złodziej” w reżyserii Cezarego Żaka, kreującego tytułową rolę, niczym magnes przyciągnęła kilkusetosobową widownię.
To już druga sztuka, po czarnej komedii „Trzeba zabić starszą panią, wyreżyserowana przez znanego aktora, Cezarego Żaka, cieszącą się uznaniem miłośników teatru. A gdy do interesującej inscenizacji dochodzi doborowa obsada, z Żakiem, Renatą Dancewicz, Rafałem Królikowskim czy Leszkiem Lichotą? Czegóż więcej potrzeba!

Komedia kryminalna „Złodziej”, czyli „Theft” („Kradzież”) Erica Chappella – twórcy scenariuszy kasowych angielskich seriali komediowych oraz sztuk teatralnych, laureata nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej – charakteryzuje się inteligentną fabułą i olbrzymią dozą humoru. Przypomina dawne telewizyjne spektakle niezapomnianej „Kobry”, a także trąci radiowym „Teatrzykiem Zielone Oko”.

„Złodziej” – Po uroczystej kolacji John i Barbara wraz z przyjaciółmi Jenny i Trevorem wracają do luksusowego domu na wsi. Okazuje się, że zostali okradzeni. Telefon jest głuchy, Barbara przeholowała z alkoholem, a niebezpieczeństwo wciąż wisi w powietrzu. Tym razem przyjaciół nie połączy cocktail-party, ale wspólne zagrożenie. Kiedy zapada wieczór, na jaw wychodzą fakty, które bohaterowie woleliby ukryć. Co jest w sejfie? Dlaczego Trevor zawsze przegrywa, a Barbara ukrywa swój akt urodzenia? Co kryje się w medalionie? Czy nie skradziono czegoś cenniejszego od klejnotów i pieniędzy? Spektakl bawi, iskrząc błyskotliwymi żartami.

Brawurowe zwroty akcji prowadzą do zaskakującego finału. Z wartkiej fabuły wyłania się również refleksja: czy nasze sekrety nie wpływają na relacje z innymi? Czy pilska publiczność również wyszła z Teatru Miejskiego z kołaczącym się w głowach owym pytaniem, a fabuła sztuki pobudziła do chwili zastanowienia? Wierzę, że TAK!

Marek Mostowski
Fot. Sebastian Daukszewicz

Uwaga!
Już teraz zapraszam do lektury styczniowego numeru Tętna Regionu, a szczególnie frapującej rozmowy z Cezarym Żakiem, który m.in. uchyli rąbka tajemnicy związanej z dalszymi losami mieszkańców Wilkowyjów.

komediowy_teatr_sensacji10

komediowy_teatr_sensacji39 komediowy_teatr_sensacji11 komediowy_teatr_sensacji12 komediowy_teatr_sensacji13 komediowy_teatr_sensacji14 komediowy_teatr_sensacji15 komediowy_teatr_sensacji16 komediowy_teatr_sensacji17 komediowy_teatr_sensacji18 komediowy_teatr_sensacji19 komediowy_teatr_sensacji20 komediowy_teatr_sensacji21 komediowy_teatr_sensacji22 komediowy_teatr_sensacji23 komediowy_teatr_sensacji24 komediowy_teatr_sensacji25 komediowy_teatr_sensacji26 komediowy_teatr_sensacji27 komediowy_teatr_sensacji28 komediowy_teatr_sensacji29 komediowy_teatr_sensacji30 komediowy_teatr_sensacji31 komediowy_teatr_sensacji32 komediowy_teatr_sensacji33 komediowy_teatr_sensacji34 komediowy_teatr_sensacji35 komediowy_teatr_sensacji36 komediowy_teatr_sensacji37 komediowy_teatr_sensacji38

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *