Masowy wypadek w komunikacji drogowej w Polanowie

10 czerwca 2014 roku około godziny 11:00 na drodze gminnej w okolicy miejscowości Polanowo (gm. Wyrzysk) doszło do zdarzenia w komunikacji drogowej, w którym wyjeżdżający z drogi nieutwardzonej ciągnik rolniczy potrącił jadącego drogą asfaltową rowerzystę. Następstwem zdarzenia było zderzenie czołowe dwóch pojazdów osobowych, których kierujący podjęli próbę ominięcia zdarzenia. Po kilku chwilach na sytuację na drodze najechał bus przewożący grupę gimnazjalistów, który uderzył w przydrożne drzewo. W sumie w wyniku zdarzenia 22 osoby zostały poszkodowane, w tym 5 w ciężkim stanie (potrącony rowerzysta i cztery osoby uwięzione w 2 pojazdach), oraz 17 osób z lżejszymi obrażeniami.

wypadek_komunikacyjny_cwiczenia_1

Na szczęście to tylko scenariusz do ćwiczeń służb ratowniczych powiatu pilskiego pod kryptonimem „Droga 2014”, które zorganizowały Komenda Powiatowa PSP w Pile przy współudziale jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Osieku n/Notecią i Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Pile. Ćwiczenia miały na celu przede wszystkim sprawdzenie umiejętności organizacji zdarzenia ratowniczego o charakterze masowym. Jednym z priorytetowych celów ćwiczenia było włączenie bezpośrednio do działań członków Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z Wyrzyska. Specyfika przyjętego zdarzenia wymagała bezpośredniego udziału zespołu w podejmowaniu decyzji między innymi obejmujących swym zakresem organizacje transportu zastępczego, wyznaczenie tymczasowego miejsca pobytu na terenie gminy dla osób ewakuowanych z miejsca wypadku.

Ze względu na masowy charakter zdarzenia, w ćwiczeniach udział wzięło ponad 60 ratowników i funkcjonariuszy oraz kilkanaście samochodów straży pożarnej, pogotowia ratunkowego, policji i innych podmiotów współdziałających.

Zmagania ćwiczących obserwował m.in.: Wojciech Szutkowski – Sekretarz Powiatu, Piechocki Stefan – Etatowy Członek Zarządu Powiatu, Maria Bratkowska – Burmistrz gminy Wyrzysk, mł. bryg. Rafał Mrowiński Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Pile.

Wszystkim zaangażowanym w organizację jak i przeprowadzenie ćwiczeń składamy serdeczne podziękowania.

wypadek_komunikacyjny_cwiczenia_2

wypadek_komunikacyjny_cwiczenia_3

wypadek_komunikacyjny_cwiczenia_4

wypadek_komunikacyjny_cwiczenia_5

wypadek_komunikacyjny_cwiczenia_6

wypadek_komunikacyjny_cwiczenia_7

wypadek_komunikacyjny_cwiczenia_8

wypadek_komunikacyjny_cwiczenia_9

wypadek_komunikacyjny_cwiczenia_10

wypadek_komunikacyjny_cwiczenia_11

wypadek_komunikacyjny_cwiczenia_12

wypadek_komunikacyjny_cwiczenia_13

wypadek_komunikacyjny_cwiczenia_14

wypadek_komunikacyjny_cwiczenia_15

wypadek_komunikacyjny_cwiczenia_16

wypadek_komunikacyjny_cwiczenia_17

wypadek_komunikacyjny_cwiczenia_18

OFICER PRASOWY

KP PSP w Pile
mł. bryg. Zbigniew Szukajło
Fot. str. Krzysztof Kobos, Mikołaj Dudek