Na pilskim lotnisku zakończyła się misja Lunar Expedition 1. Czyli astronauci wylądowali

30 sierpnia zakończyła się polska analogowa misja kosmiczna Lunar Expedition 1, w polskim habitacie kosmicznym Lunares na pilskim lotnisku. W trakcie dwutygodniowego zamkniętego pobytu – odizolowani od światła słonecznego i odcięci od świata zewnętrznego – sześciu analogowych astronautów prowadziło badania naukowe nad wieloma zagadnieniami ważnymi dla lotów kosmicznych i funkcjonowania baz księżycowych. Oświetlenie wewnątrz habitatu było sterowane zdalnie z centrum kontroli misji w należącym do Europejskiej Agencji Kosmicznej centrum ESTEC w Holandii.

– Dziś zakończyliśmy dwutygodniową misję Lunar Expedition 1 w  habitacie Lunares w Pile, gdzie mieliśmy bardzo dobre warunki do prowadzenia takiej misji, szczególnie że mogliśmy używać do tego celu hangaru lotniczego. Celem takiej symulowanej bazy kosmicznej jest zupełna izolacja astronautów. Oni udają, oni symulują, że są na prawdziwej bazie kosmicznej, dlatego byli przez dwa tygodnie zupełnie odizolowani od świata zewnętrznego. Jedyną opcją było wejście do środka hangaru lotniczego (oczywiście bez wychodzenia na zewnątrz hangaru), w którym była zasymulowana powierzchnia księżyca. Na wyniki musimy poczekać. Było tu prowadzonych sporo naukowych eksperymentów i wymaga to analizy danych, później napisania artykułu naukowego i publikacji – mówi Radosław Grabarek, PR manager projektu.

Habitat na pilskim lotnisku składa się z dwóch części: mieszkalno-laboratoryjnej oraz symulacji powierzchni planety. Pierwsza z nich składa się z sześciu kontenerów połączonych wspólnym pomieszczeniem pod kopułą. Kopułę dostarczyła polska firma Freedomes z Kołbaskowa, której sferyczne struktury podziwiać można w filmie „Marsjanin”. Pomieszczenia w kontenerach to między innymi: laboratorium druku 3d, sypialnia, biuro czy ogródek.

W skład Lunar Expedition 1 wchodziło sześciu analogowych astronautów: Piotr Konorski, Mariusz Słonina, Dorota Budzyń, Grzegorz Ambroszkiewicz, Joanna Kuźma i Matt Harasymczuk. Zostali oni starannie wyselekcjonowani do tej misji, ze względu na ich zdolności psychofizyczne oraz pracę zawodową. Wśród załogi Lunar Expediton 1 są na przykład astronomowie i inżynierowie. Po wyjściu na powierzchnie pilskiego lotniska, na zewnątrz hangaru nie ukrywali radości ze spotkania z bliskimi, chociaż jak mówią stworzyli tak fajną ekipę, że mogliby jeszcze trochę ze sobą poprzebywać.

– Czujemy się świetnie i jesteśmy szczęśliwi, że nam się udało. Bardzo fajnie było teraz zobaczyć słońce. Dwa tygodnie minęło nam na pracy, na przygodach, na problemach, które musieliśmy wewnątrz rozwiązywać zespołowo. Odczuliśmy wszyscy jak mocno zmiana czasu wpływa na nasze funkcjonowanie w codziennym życiu. To była trudność i to spowodowało wiele problemów, np. zmęczenie. Tutaj operowaliśmy czasem księżycowym, więc teraz powrót do czasu ziemskiego będzie obarczony też problemem. Oczywiście byliśmy na to przygotowani. Jeśli chodzi o pracę, to było dużo zadań do wykonania, mnóstwo eksperymentów – botanicznych, biologicznych, technologicznych. Musieliśmy też oszczędzać wodę. W takiej misji ważny jest dobór załogi i to się udało. Są to fantastyczni ludzie, z którymi mogłem być tu zamknięty – mówił po wyjściu Piotr Konorski, dowódca misji.

W tym roku nastąpią jeszcze dwie, a może trzy misje w habitacie Lunares. We wrześniu odbędzie się misja edukacyjna dla dzieci Moon for Youth, a w październiku misja naukowa ICAres-1, z międzynarodową ekipą analogowych astronautów, wśród których znajdzie się jeden niepełnosprawny.

Projekt Lunares został stworzony przy współpracy władz samorządowych Piły, firmy Space Garden i Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Sebastian Daukszewicz

zakonczyla_sie_misja_lunar01

zakonczyla_sie_misja_lunar02 zakonczyla_sie_misja_lunar03 zakonczyla_sie_misja_lunar04 zakonczyla_sie_misja_lunar05 zakonczyla_sie_misja_lunar06 zakonczyla_sie_misja_lunar07 zakonczyla_sie_misja_lunar08 zakonczyla_sie_misja_lunar09 zakonczyla_sie_misja_lunar10 zakonczyla_sie_misja_lunar11 zakonczyla_sie_misja_lunar12 zakonczyla_sie_misja_lunar13 zakonczyla_sie_misja_lunar14 zakonczyla_sie_misja_lunar15 zakonczyla_sie_misja_lunar16 zakonczyla_sie_misja_lunar17 zakonczyla_sie_misja_lunar18 zakonczyla_sie_misja_lunar19 zakonczyla_sie_misja_lunar20 zakonczyla_sie_misja_lunar21 zakonczyla_sie_misja_lunar22 zakonczyla_sie_misja_lunar23 zakonczyla_sie_misja_lunar24 zakonczyla_sie_misja_lunar25 zakonczyla_sie_misja_lunar26 zakonczyla_sie_misja_lunar27 zakonczyla_sie_misja_lunar28 zakonczyla_sie_misja_lunar29 zakonczyla_sie_misja_lunar30 zakonczyla_sie_misja_lunar31 zakonczyla_sie_misja_lunar32 zakonczyla_sie_misja_lunar33 zakonczyla_sie_misja_lunar34 zakonczyla_sie_misja_lunar35 zakonczyla_sie_misja_lunar36 zakonczyla_sie_misja_lunar37 zakonczyla_sie_misja_lunar38 zakonczyla_sie_misja_lunar39 zakonczyla_sie_misja_lunar40 zakonczyla_sie_misja_lunar41 zakonczyla_sie_misja_lunar42 zakonczyla_sie_misja_lunar43 zakonczyla_sie_misja_lunar44 zakonczyla_sie_misja_lunar45 zakonczyla_sie_misja_lunar46 zakonczyla_sie_misja_lunar47 zakonczyla_sie_misja_lunar48 zakonczyla_sie_misja_lunar49 zakonczyla_sie_misja_lunar50 zakonczyla_sie_misja_lunar51 zakonczyla_sie_misja_lunar52 zakonczyla_sie_misja_lunar53 zakonczyla_sie_misja_lunar54 zakonczyla_sie_misja_lunar55 zakonczyla_sie_misja_lunar56