Nowe oblicze centrum miasta

Rusza przebudowa ul. 14 Lutego wraz z odcinkiem 11 Listopada i części Placu Konstytucji 3 Maja, która realizowana jest przez firmę Skanska S.A. z siedzibą w Warszawie. Łączna długość odcinków ulic do przebudowy wynosi około 487m plus ok. 3 000m2 powierzchni placu. Inwestycja, która będzie kosztować ok. 8 mln zł ma być wykonana do lipca 2015 r.

centrum_pily_przebudowa_prezydent

W okresie przebudowy będzie dużo zmian organizacyjnych zapowiada Prezydent Piły. – Na terenie przy obecnym pomniku, gdzie obecnie jest zielona trawka, będzie ta cześć udostępniona mieszkańcom, będzie jeszcze więcej zieleni. Ważnie jest to, że pod ulicami, które dzisiaj są zalane asfaltem są kostki starej Piły. Chcemy je wyjąć odrestaurować, a następnie pojawią się na naszych trotuarach. Bedzie to fragment przywrócenia historii miasta – informuje Piotr Głowski, prezydent Piły
Przebudowa tej części miasta to dla wykonawcy duże wyzwanie, zwłaszcza ta kostka, o której wspomniał prezydent Piły, którą będzie trzeba ciąć i na nowo układać tak, aby był ładny efekt końcowy. Wykonawca już dziś przeprasza za wszelkie utrudnienia w organizacji ruchu, które tam będą występować.
– Pracę rozpoczynamy od dużego wykopu pod fontannę. Jednocześnie przystąpimy do wymiany infrastruktury, a więc gaz, teletechnika i kanalizacja. To wszystko będziemy robić w czerwcu i w lipcu. Następnie wymienimy nawierzchnię w okolicy banków. Gdy przestaną jeździć autobusy MZK ( od lipca) ulicą 11 listopada przystąpimy do remontu tej ulicy. Chcemy do końca roku zakończyć plac, ulicę 11 listopada i łączniki. Pozostanie nam ulica 14 Lutego. Wszystkie prace mają zakończyć się w lipcu 2015 roku – informuje Przemysław Dąbrowski, kierownik budowy, z firmy „Skanska”.
Pomnik, który dzisiaj znajduje się w centralnym punkcie Placu Konstytucji 3 Maja, przeniesiony zostanie bliżej ulicy 11 listopada, aby zrobić miejsce na fontanny, a także dwa nowe obiekty kubaturowe. W pierwszym zlokalizowanym bliżej skrzyżowania z Al. Piastów znajdzie się kawiarnia, lub lokal gastronomiczny, w drugim punkt informacji turystycznej. Przebudowa układu komunikacyjnego centrum miasta polegać będzie na częściowym wyłączeniu ul. 14 Lutego z ruchu samochodowego i udostępnieniu przestrzeni ulicy pieszym oraz rowerzystom. Plac budowy będzie pod nadzorem archeologa.

Sebastian Daukszewicz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *