Nowy projekt realizowany przez „Na Górze”
Stowarzyszenie Na Górze realizuje nowy projekt pt. „Teledysk dzieci i młodzieży z trzech wsi”, który jest współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
Mówi Wojciech Retz, koordynator projektu: „Chcemy w jednym działaniu połączyć osoby z rożnymi rodzajami niepełnosprawności oraz dzieci i młodzież pełnosprawną z trzech, blisko siebie leżących wsi: Rzadkowa (stąd młodzież i dorosłe osoby z niepełnosprawnością intelektualną i fizyczną – mieszkańcy Dom Pomocy Społecznej), Miasteczka Krajeńskiego (to dzieci i młodzież pełnosprawna uczęszczająca do Zespołu Szkół – Szkoły Podstawowej i Publicznego Gimnazjum) oraz Brzostowa (młodzież pełnosprawna ucząca się w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego). Teledysk, który wspólnie zrealizujemy, będzie promował na społecznościowych stronach internetowych pozytywne postawy w stosunku do osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Będzie on równocześnie pokazać twórczy potencjał tych ludzi, którzy często uznawani są wyłącznie za osoby wymagające „specjalnej troski”, nieaktywne, smutne, pozbawione perspektyw.”
Muzycy grupy Na Górze, w której skład wchodzą przede wszystkim mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Rzadkowie, już od dwudziestu lat pokazują w naszym kraju, jak i za jego granicą, że niepełnosprawność intelektualna, czy fizyczna często nie jest równoznaczna z niepełnosprawnością w sferze uzdolnień, posiadania pasji, czy potrzeby satysfakcjonującego życia. Często osoby pełnosprawne nie są tak uzdolnione, jak osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnością – najlepszym przykładem jest perkusista grupy Na Górze, któremu umiejętności pozazdrościć może niejeden początkujący, pełnosprawny muzyk.
„Tekst piosenki, którą nagramy do teledysku, dotyczy społecznych problemów związanych z traktowaniem osób niepełnosprawnych jako „innych”, gorszych, nie nadających się do niczego… Symbolem, który w prosty, skrótowy sposób ma ująć ten temat, są drzwi ustawiane w różnych miejscach życia społecznego. Drzwi te będą próbować otworzyć i przez nie przejść poszczególni bohaterowie teledysku – osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnością z DPS w Rzadkowie.” – mówi Wojciech Retz.
Dzięki realizacji tego artystyczno-terapeutycznego przedsięwzięcia, istnieje szansa na przekonanie szerokiego społeczeństwa, które zobaczy teledysk, że osobom z różnymi rodzajami niepełnosprawności warto dawać możliwość aktywnego funkcjonowania w społeczeństwie.
Koordynator: Wojciech Retz
tel. 604374108
e-mail: s.nagorze@gmail.com