O przemocy seksualnej – wykład otwarty w pilskiej szkole policji

O_przemocy_seksualnej_wyklad_otwarty_w_Pilskiej_szkole_policji

Już po raz drugi w, po wtorkowej prelekcji dotyczącej problematyki gender, w Szkole Policji w Pile miał miejsce wykład otwarty. Tym razem dotyczył on przemocy seksualnej wobec małoletnich. Poprowadziła go nadkom. Ewa Mańka – wykładowca Wydziału Organizacji Szkolenia i Dowodzenia, psycholog z wieloletnim stażem i biegły sądowy w dziedzinie psychologii w sprawach karnych.

Wykład otwarty skierowany był szczególnie do nauczycieli przedszkoli, szkół, pedagogów, studentów kierunków medycznych, lekarzy oddziału dziecięcego Szpitala Specjalistycznego w Pile, kuratorów społecznych i pracowników MOPS w Pile. Oprócz mieszkańców Piły, uczestniczyli w nim także słuchacze Szkoły z kursu podstawowego i specjalistycznego o specjalności dochodzeniowo – śledczej.

Podczas wykładu, który ilustrowany był prezentacją multimedialną, nadkom. Ewa Mańka przedstawiła rodzaje i formy przemocy seksualnej, która często powiązana jest ściśle z przemocą emocjonalną (psychiczną) i fizyczną. Zaprezentowała zachowania psychoseksualne charakterystyczne dla różnych okresów rozwojowych. Prowadząca wspomniała również o metodach i schematach działania sprawców, sposobach nawiązywania przez sprawców przemocy seksualnej kontaktów, za pomocą Internetu, z małoletnimi. Duże zainteresowanie zgromadzonych wywołał temat rodzin kazirodczych i kobiet – sprawczyń przemocy seksualnej. Zaprezentowana została również charakterystyka osoby pokrzywdzonej i objawy wykorzystywania seksualnego oraz długotrwałe skutki przemocy seksualnej, pierwsze sygnały w zachowaniu dziecka, które mogą wskazywać na wykorzystanie seksualne, postępowanie z małoletnim, a także uwagi praktyczne dla rodziców i opiekunów.

Wykład otwarty został zorganizowany w ramach „Spotkań z kryminalistyką” oraz jubileuszu 60-lecia powołania pilskiej Szkoły Policji.
Po wakacyjnej przerwie planowane są kolejne ogólnodostępne prelekcje:

I połowa października
Zabezpieczenia banknotów i instrumentów płatniczych, przestępstwa bankowe, przestępczość gospodarcza, zagrożenia związane z działalnością parabanków

II połowa października
Metody dokonywania oszustw

I połowa listopada
Kradzieże samochodowe i mieszkaniowe

II połowa listopada
Przestępczość internetowa

Informacje o spotkaniach będą wysłane do pilskich mediów oraz publikowane na stronie internetowej Szkoły. Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.

Anna Fons