Okno na wszechświat w Parku Miejskim

Pod patronatem Tętna Regionu

Performance, instalacje świetlne, występy, pokazy, koncerty tak było w godzinach wieczornych 13 września w Parku Miejskim w Pile, na II Metafizycznej Nocy Artystycznej.

Po pierwszej edycji, która została nominowana do Nagrody Prezydenta Miasta Piły Piotra Głowskiego – SYRIUSZE 2014 – w kategorii Wydarzenie Roku 2013, organizatorzy na czele z Penetratorem Mistycznych Przestrzeni Plastycznych – Tomaszem Perlicjanem postanowili jeszcze bardziej zaangażować miejscowych artystów do tej ciekawej inicjatywy. A że była ciekawa mogą świadczyć tłumy ludzi, którzy po godzinie 20.00 chcieli zobaczyć miejsce, gdzie było magicznie, muzycznie, świetliście, filmowo, naukowo i bajkowo.

– Po godzinie 19 popsuła się pogoda, mieliśmy duże opady deszczu i były obawy, że nikt nie przyjdzie do Parku Miejskiego na naszą imprezę. A to, co widać, a rozmawiamy ok. 20.30 przechodzi nasze pilskie wyobrażenie, że tyle ludzi się pojawiło, no i nie pada. Myślę, że na to też miało wpływ, że zaprosiliśmy pilskich artystów, twórców, magików, którzy mieli zrobić taką atmosferę, aby pokazać swoje produkcje. Widać, że ludzie tego potrzebują i też odwrotnie, artyści mogą pokazać swój dorobek artystyczny – mówi Tomasz Perlicjan, Penetrator Mistycznych Przestrzeni Plastycznych. – Dzisiejsza impreza miała być odkrywaniem tego, co w nas gdzieś siedzi, stąd noc, a że artystyczna, to że mamy tych naszych twórców w jednym miejscu i są na tyle odważni, że chcą pokazać w przestrzeni publicznej, w przestrzeni zupełnie innej niż zamkniętej, swoje projekcje, wizje. To jest niesamowite, że przyszło tylu ludzi z ciekawości, dlatego że nie powtarzamy projektów – dodaje Perlicjan.

Metafizyczna Noc Artystyczna to trudne przedsięwzięcie, której przygotowanie, tej jednej nocy w roku, trwają cały rok. To dzięki wsparciu Urzędu Miasta, na czele z prezydentem Piły – Piotrem Głowskim, Stowarzyszenia Porozumienie Samorządowe, Klubu Scena możemy być świadkami tego wydarzenia.

– To jest tragedia, że przy takim potencjale młodych lokalnych artystów mało pieniędzy przeznacza się na kulturę. To nie jest impreza komercyjna tylko impreza artystyczna. Wszyscy, którzy się dziś prezentują, robią to z dobrego serca. Pokazujemy, że też to miejsce jest idealne, aby coś się działo również w nocy – kończy Tomasz Perlicjan, pilski artysta.

Sebastian Daukszewicz

okno_na_swiat10okno_na_swiat40 okno_na_swiat11 okno_na_swiat12 okno_na_swiat13 okno_na_swiat14 okno_na_swiat15 okno_na_swiat16 okno_na_swiat17 okno_na_swiat18 okno_na_swiat19 okno_na_swiat20 okno_na_swiat21 okno_na_swiat22 okno_na_swiat23 okno_na_swiat24 okno_na_swiat25 okno_na_swiat26 okno_na_swiat27 okno_na_swiat28 okno_na_swiat29 okno_na_swiat30 okno_na_swiat31 okno_na_swiat32 okno_na_swiat33 okno_na_swiat34 okno_na_swiat35 okno_na_swiat36 okno_na_swiat37 okno_na_swiat38 okno_na_swiat39