Papieska trasa biegowa

„Do biegu, gotowi, start!”-  te słowa były sygnałem do rozpoczęcia biegu pod hasłem „Wolność jest w naturze”, na terenie Nadleśnictwa Płytnica. 25 lat temu Polska symbolicznie odzyskała wolność w wyborach do Sejmu 4 czerwca 1989 roku. W rocznicę tych wydarzeń Ministerstwo Środowiska i Lasy Państwowe podjęły inicjatywę wytyczenia 25 ścieżek biegowych. 7 października na terenie Nadleśnictwa Płytnica wystartował inauguracyjny bieg po jednej z tych ścieżek. Otwarcie trasy biegowej nastąpiło poprzez przecięcie symbolicznej wstęgi, którego dokonał Janusz Perkowski zastępca dyrektora RDLP w Pile.

Trasa biegu została wyznaczona tak, aby uczestnicy mogli podziwiać piękne krajobrazy doliny rzeki Rurzycy i jej atrakcje przyrodnicze. O lokalizacji trasy biegowej wokół jeziora Krępsko Średnie zadecydowały istniejąca infrastruktura turystyczna oraz historia tego miejsca. To nad tym jeziorem w roku 1978 wakacje spędzał Karol Wojtyła, który w tym samym roku został wybrany na Papieża. Fakt ten upamiętnia obelisk nad brzegiem jeziora w miejscu gdzie wraz z przyjaciółmi wypoczywał Karol Wojtyła. Wydarzenia te zadecydowały o tym, że trasa biegowa otrzymała imię św. Jana Pawła II. Poświęcenia ścieżki biegowej dokonał proboszcz parafii w Szwecji ks. Ryszard Dawidowski. Wśród zaproszonych i przybyłych na otwarcie, znaleźli się przedstawiciele władz samorządowych, nauczyciele oraz uczniowie miejscowych szkół.

Trasa biegowa o dystansie 7 km, stała się areną zmagań o zajęcie jak najlepszych miejsc, ale była również miejscem gdzie rekreacyjny spacer okazał się dobrym sposobem na pokonanie wyznaczonego dystansu. Nie zabrakło chętnych, aby przejechać wyznaczoną trasę na rowerze, a nawet przejść ją w odwrotnym kierunku od mety do startu.
Na zakończenie biegu każdy uczestnik otrzymywał pamiątkowy medal, gadżety oraz smaczne jabłko.

Zwycięzcy, którzy pokonali trasę w najkrótszym czasie zostali uhonorowani specjalnymi nagrodami w postaci sprzętu sportowo – turystycznego.

Tekst i foto: Wojciech Ostapowicz
Nadleśnictwo Płytnica

papieska_trasa_biegowa01

papieska_trasa_biegowa02 papieska_trasa_biegowa03 papieska_trasa_biegowa04 papieska_trasa_biegowa05