Piła, jakiej nie znamy

Marcin Sawczyc, został zwycięzcą konkursu pt. „PIŁA, JAKIEJ NIE/ZNAMY”. Fotografia 14-letniego zwycięzcy przedstawia Parowozownię w Pile. Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu połączone z wernisażem odbyło się 24 maja na pilskim Deptaku. Miło jest nam poinformować, że nasz redakcyjny kolega Sebastian Daukszewicz za swoje zdjęcie, które wykonał na konkurs otrzymał nagrodę mieszkańców Piły.

Celem wystawy/konkursu jest dzielenie się wrażeniami na otaczającą nas rzeczywistość, wrażliwością, oryginalnością ujęcia tematu, inwencją twórczą. Obok fotografii, w których przestrzeń miasta ukazana została w sposób realistyczny, znalazły się również obrazy abstrakcyjne, a także te odwołujące się do reakcji emocjonalnej odbiorcy artystycznych poszukiwań. Pragniemy w ten sposób pokazać miejsca mniej znane w Pile, zaprosić także do odkrywania na nowo miejsc powszechnie znanych.

Parowozownia, która znajduje się na zwycięskim zdjęciu została wzniesiona latach 1870-1874 w związku z intensywnym rozwojem kolei na ziemiach pruskich. Dzięki zastosowaniu nietypowych rozwiązań architektonicznych stała się wzorcowym obiektem dla kilku tego typu budowli w Europie. Specyficzny jest okrągły kształt tego budynku, będący wzorem m.in. dla parowozowni w Berlinie i Magdeburgu. Przez lata użytkowana, w latach 90. XX wieku została wyłączona z eksploatacji, popadając tym samym w zapomnienie. W lipcu 2010 roku po ponad 10 latach starań parowozownia, wraz z dworcem Piła Główna została wpisana do rejestru zabytków.

Organizatorami byli: Foto Grupa Twórcza przy Stowarzyszeniu Inicjatyw Społecznych EFFATA, FOTO – ZARANEK, FOTO – DANIEL, FOTO -LABOR, FIRMA WYPIG, ADART STUDIO, OPUS DESIGN, Cafe SCENA, Dom Księgarski MJL, KAMELEON COLOURS, Towarzystwo Miłośników Miasta Piły, TONGRAF.

red

[Best_Wordpress_Gallery gallery_type=”slideshow” theme_id=”1″ gallery_id=”1″ sort_by=”order” order_by=”asc” slideshow_effect=”fade” slideshow_interval=”5″ slideshow_width=”800″ slideshow_height=”500″ enable_slideshow_autoplay=”0″ enable_slideshow_shuffle=”0″ enable_slideshow_ctrl=”1″ enable_slideshow_filmstrip=”1″ slideshow_filmstrip_height=”90″ slideshow_enable_title=”0″ slideshow_title_position=”top-right” slideshow_enable_description=”0″ slideshow_description_position=”bottom-right” enable_slideshow_music=”0″ slideshow_music_url=”” watermark_type=”none” watermark_link=”http://web-dorado.com”]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *