Polskie, w tym również pilskie, przedszkolaki ustanowiły nowy Rekord Guinnessa

30 września Polskie przedszkolaki ustanowiły nowy Rekord Guinnessa w największej liczbie osób myjących zęby przez dwie minuty jednocześnie. Według pierwszych informacji rekord ustanowiło 313.328 przedszkolaków w tym również z Piły. Inicjatorem wydarzenia jest Akademia Aquafresh, największy w Polsce program profilaktyki i higieny jamy ustnej dla dzieci, który od 2011 roku objął już ponad 700 tysięcy dzieci.Nasza redakcja była świadkiem największego w historii Polski wydarzenia związanego z higieną jamy ustnej, w którym wzięło udział ponad 80 dzieci z Przedszkola nr 7 im. Pszczółki Mai w Pile.

– Realizacja programu to przede wszystkim profilaktyka zdrowotna jamy ustnej ze szczególnym zwróceniem uwagi na uzębienie. Do dyspozycji uczestnicy programu, co roku otrzymują materiały edukacyjne, np. kolorowanki, filmy edukacyjne DVD. Dla nauczycieli przygotowane są scenariusze zajęć z dziećmi i rodzicami oraz pomoce do ich realizacji. Nasze przedszkolaki bardzo lubią te zajęcia i wiedzą jak dbać o zęby, rodzice wiedzą, jakich szczoteczek i past do zębów winny używać ich pociechy. Koordynatorem tego projektu jest p. Teresa Soja – nauczycielka w naszym przedszkolu – mówi Lidia Wójciak, dyrektor Przedszkola Nr 7 im. Pszczółki Mai.

W czasie bicia rekordu dzieci były dobrze przygotowane do wydarzenia. Zadbano by każde miało ze sobą szczoteczkę i pastę do zębów oraz kubeczek na wodę. Punktualnie w samo południe przedszkolaki na sali gimnastycznej dołożyły wszelkich starań do tego, by pobić rekord ustanowiony, w 2007 r. w Indiach, gdzie w tym samym czasie zęby szczotkowało 177.000 osób.

– Są dzieci, które już rodzą się z próchnicą. Aby jej zapobiegać nasze dzieci od pierwszego dnia pobytu w przedszkolu przynoszą szczoteczkę, pastę do zębów, i kubeczek po to, aby po każdym posiłku myć ząbki. Systematyczna praca w tym zakresie ma na celu spowodowanie, że umiejętność mycia zębów stanie się nawykiem, niezwykle ważnym w życiu każdego człowieka – dodaje Lidia Wójciak, dyrektor Przedszkola Nr 7 im. Pszczółki Mai.

Akademia Aquafresh to największy w Polsce program profilaktyki higieny jamy ustnej realizowany w przedszkolach, a dodatkowo od tego roku w żłobkach. Zeszłoroczna III edycja programu, objęła swoim zasięgiem 5000 przedszkoli i aż 470.000 dzieci! Celem programu jest edukowanie dzieci i rodziców w zakresie podstawowych zasad dbania o higienę jamy ustnej.

W Polsce problem próchnicy jest nadal bardzo poważny – prawie 90% dzieci w Polsce jest dotkniętych tą chorobą. Jesteśmy w czołówce krajów z największym procentem dzieci chorujących na próchnicę. Dlatego najlepszym sposobem edukacji jest nauka połączona z zabawą. Nauczyciele w przedszkolach realizują zajęcia edukacyjne na podstawie scenariuszy zajęć i materiałów multimedialnych, w których bohaterowie programu „Pastusie” i „Barney” uczą dzieci jak prawidłowo dbać o ząbki oraz jak walczyć z niedobrym „robaczkiem-próchniaczkiem”. Do akcji przyłączają się również lekarze stomatolodzy i higienistki, którzy realizują bezpłatne badania zębów. W tym roku wspólnie przebadano ponad 13.000 dzieci.

Dzięki silnemu wsparciu medialnemu organizatorzy docierają z działaniami edukacyjnymi również do dzieci i rodziców nieobjętych programem przedszkolnym. Akademia Aquafresh zyskuje uznanie poważanych instytucji takich jak: Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej i Polskie Towarzystwo Studentów Stomatologii.

Sebastian Daukszewicz

polskie_przedszkolaki10

polskie_przedszkolaki38 polskie_przedszkolaki11 polskie_przedszkolaki12 polskie_przedszkolaki13 polskie_przedszkolaki14 polskie_przedszkolaki15 polskie_przedszkolaki16 polskie_przedszkolaki17 polskie_przedszkolaki18 polskie_przedszkolaki19 polskie_przedszkolaki20 polskie_przedszkolaki21 polskie_przedszkolaki22 polskie_przedszkolaki23 polskie_przedszkolaki24 polskie_przedszkolaki25 polskie_przedszkolaki26 polskie_przedszkolaki27 polskie_przedszkolaki28 polskie_przedszkolaki29 polskie_przedszkolaki30 polskie_przedszkolaki31 polskie_przedszkolaki32 polskie_przedszkolaki33 polskie_przedszkolaki34 polskie_przedszkolaki35 polskie_przedszkolaki36 polskie_przedszkolaki37