Pożar lasu w okolicach Piły

4 czerwca 2015 r. o godzinie 11.05  dyżurny Punktu Alarmowo Dyspozycyjnego Lasów Państwowych prowadząc monitoring lasów wykrył  zadymienie nad obszarem leśnym w okolica  Jeziora Piaszczystego.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszej jednostki straży pożarnej stwierdzono, że pali się ściółka w lesie. Akcja gaśnicza prowadzona była z ziemi przez 7 jednostek straży pożarnej oraz z powietrza przez dwa samoloty gaśnicze, które wykonały pięć zrzutów wody. Na miejsce zdarzenia przybyły służby leśne, które przez cały czas trwania akcji współpracowały z jednostkami straży pożarnej. Po niespełna godzinnej akcji gaśniczej pożar został zlokalizowany. Dalsze działania polegały na dogaszeniu pogorzeliska na powierzchni blisko jednego hektara.

W akcji gaśniczej wraz z dogaszaniem pogorzeliska trwającej ponad 3 godziny udział brało 50 strażaków i leśników. W pożarze nikt nie ucierpiał. Przyczyny i okoliczności pożaru są w trakcie ustalania.

Obecnie ogłoszony jest trzeci najwyższy stopień zagrożenia pożarowego we wszystkich nadleśnictwach Regionalnej Dyrekcji Lasów w Pile. Apelujemy do mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności podczas przebywania w okolicach obszarów leśnych. Wilgotność ściółki poniżej 10% oznacza, że najmniejsze źródło ognia (niedopałek papierosa wyrzucony przez okno samochodu) może spowodować pożar lasu.

mł. bryg. Zbigniew Szukajło
Zdjęcia: Mikołaj Dudek

pożar_w_okolicach10

pożar_w_okolicach16 pożar_w_okolicach11 pożar_w_okolicach12 pożar_w_okolicach13 pożar_w_okolicach14 pożar_w_okolicach15

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *