Pożar plebani w Margoninie

Dyżurny Stanowiska Kierowania  KP PSP w Chodzieży 2 stycznia, o godz. 23:04 otrzymał zgłoszenie od WCPR o pożarze plebani w Margoninie.

Po dotarciu na miejsce pożaru pierwszego zastępu, z dachu plebani na połowie powierzchni wydobywał się ogień. Pozostała część dachu była silnie zadymiona. Osoby, które zamieszkiwały obiekt znajdowały się na zewnątrz budynku bez obrażeń. Udzielono im wsparcia psychicznego, a następnie przekazano Zespołowi Ratownictwa Medycznego. Po wyłączeniu prądu, wykluczono obecności napięcia w obiekcie, za pomocą urządzenia pomiarowego HOT- STIC, odcięto dopływ gazu.

Roty zabezpieczone w aparaty ochrony dróg oddechowych podały 5 prądów wody w natarciu na palący się dach, z drabin przenośnych oraz przy użyciu podnośnika hydraulicznego. Z uwagi na wyłączenie prądu nastąpił spadek ciśnienia w sieci hydrantowej na terenie miasta Margonin, przybyły na miejsce pożaru Dowódca JRG PSP w Chodzieży podjął decyzję o zadysponowaniu samochodu cysterny z 18 m3 wody z JRG Wągrowiec. W trakcie dogaszania pożaru w obecności policji oraz kościelnego przeniesiono kościelne archiwum. Przy użyciu kamery termowizyjnej sprawdzono pogorzelisko w celu likwidacji mniejszych zarzewi ognia.

Prawdopodobną przyczyną pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej.

Akcja trwała prawie 11 godzin. Brały w niej udział: 4 zastępy JRG w Chodzieży, w tym Oficera Operacyjnego, samochód-cysterna z 18 m3 wody z JRG Wągrowiec, 2 zastępy z OSP Margonin, zastęp z OSP Budzyń, zastęp z OSP Szamocin. Łącznie 9 zastępów i 34 strażaków.
Na zabezpieczenie miasta Chodzież ściągnięto OSP Milcz oraz strażaków będących na dyżurze domowym

Tekst: mł. kpt. Maciej Zwierzykowski, mł. asp. Artur Binkowski
Zdjęcia: JRG Chodzież, III zmiana

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *