Pożar w miejscowości Stróżewice

12 września 2016 r. o godzinie 12:06 Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Chodzieży, otrzymał informację od Centrum Powiadamiania Ratunkowego z Poznania o palącej się instalacji w garażu, w Chodzieży na ul. Stróżewicza. Ulica taka w Chodzieży nie występuje, Dyżurny PSP musiał więc odsłuchać nagranie, które przyjęła operatorka numeru 112 z Poznania. Po odsłuchaniu zgłoszenia ustalono, że zdarzenie ma miejsce w miejscowości Stróżewice.

Uwzględniając potencjalne zagrożenie Dyżurny SK natychmiast zadysponował dwa zastępy gaśnicze z JRG PSP z Chodzieży wraz z oficerem operacyjnym oraz jeden zastęp z OSP w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów straży pożarnej ustalono, że pożarem objęty jest dach budynku garażowo-warsztatowego z częścią socjalną, a w środku obiektu występuje bardzo duże zadymienie.

Właściciel obiektu wraz z pracownikami podjęli nieskuteczną próbę ugaszenia pożaru gaśnicami proszkowymi oraz wynieśli z palącego się budynku część mienia. W wyniku dużego zadymienia podtruciu uległo dwóch pracowników gaszących pożar (mężczyźni w wieku 29 i 22 lat, przytomni), którym strażacy udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy polegającej na tlenoterapii i wsparciu psychicznym. Na miejsce zadysponowano Zespoły Ratownictwa Medycznego. Po przybyciu na miejsce zdarzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego, osoby poszkodowane przetransportowane zostały do Izby Przyjęć szpitala w Chodzieży.

Z uwagi na dużą powierzchnię pożaru i specyficzną budowę dachu (konstrukcja stalowa, płaty drewniane, pokryty blachą trapezową T-35, ocieplany pianką poliuretanową oraz wełną mineralną, podbitka z blachy i płyty wiórowej) na miejsce akcji zadysponowano kolejne siły i środki, w tym specjalistyczny podnośnik hydrauliczny.

Dalsze działania straży pożarnej polegały na podaniu trzech prądów wody w natarciu i obronie sąsiednich budynków, ewakuacji mienia i stopniowej rozbiórce dachu od wewnątrz oraz od zewnątrz, w celu ugaszenia wszystkich źródeł ognia. Ze względu na duże zadymienie ratownicy pracowali zabezpieczeni w sprzęt ODO, a bardzo pomocnym sprzętem przy lokalizowaniu źródeł pożaru okazała się kamera termowizyjna.

W akcji trwającej ponad 4 godziny brało udział 9 zastępów straży pożarnej z JRG PSP w Chodzieży, OSP  KSRG Wyszyny, OSP KSRG Budzyń, OSP KSRG Szamocin, OSP Podstolice w sile 33 strażaków. Na miejsce zdarzenia przybyły również: Policja, zespoły Państwowego Ratownictwa Medycznego oraz Pani Wójt Gminy Chodzież.

Opracowanie i zdjęcia: mł. bryg. Leszek Naranowicz

pozar_w_miejscowosci_strozewice00

pozar_w_miejscowosci_strozewice03 pozar_w_miejscowosci_strozewice01 pozar_w_miejscowosci_strozewice02

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *