Pożar wagonu pociągu

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

8 lipca 2014 roku o godz. 23:24 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Chodzieży otrzymało zgłoszenie o pożarze wagonu pasażerskiego pociągu pospiesznego relacji Kołobrzeg – Bielsko-Biała.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej PSP w Chodzieży okazało się, że pociąg stoi około 400 m od dworca kolejowego PKP w Chodzieży, a z dachu przedostatniego wagonu wydobywa się dym.

W wyniku zdarzenia nikt nie odniósł obrażeń, a pasażerowie przeszli do sąsiedniego wagonu. Szybkie działanie strażaków z Chodzieży sprawiło, że pożar nie rozprzestrzenił się i został szybko ugaszony. W celu dogaszenia pożaru potrzeba było wykorzystać specjalny sprzęt w postaci kamery termowizyjnej oraz przecinarki do stali i betonu, a z powodu zadymienia ratownicy pracowali w aparatach ochrony dróg oddechowych. Na miejsce zdarzenia Przybyla grupa operacyjna z Komendy Powiatowej PSP w Chodzieży pod kierownictwem Zastępcy Komendanta Powiatowego PSP.

W wyniku zdarzenia uszkodzeniu uległa również siec trakcyjna, która uniemożliwiła dalszą podroż. Dopiero po kilku godzinach PKP odholowała uszkodzony skład pociągu i pasażerowie mogli pojechać dalej. Odholowanie jak i oczekiwanie na lokomotywę spalinową cały czas zabezpieczała Państwowa Straż Pożarna. Na miejsce zdarzenia Przybyla również Policja oraz komisja badania wypadków na kolei.

W wyniku pożaru ruch na trasie kolejowej Piła – Poznań był wstrzymany na prawie 12 godzin. W działaniach ratowniczo – gaśniczych brały udział 4 zastępy PSP w sile 10 strażaków.

Tekst: st. kpt. Leszek Naranowicz
Zdjęcie: sekc. Kamil Woźniak