Pożar zboża czekającego na kośbę w gminie Margonin

23 lipca 2014 r. około godziny 13:04 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Chodzieży wpłynęło zgłoszenie o pożarze zboża w miejscowości Klaudia, stanowiącej część wsi Zbyszewice (gm. Margonin).

Niezwłocznie na miejsce została zadysponowana pobliska jednostka z OSP Margonin oraz średni zastęp gaśniczy z JRG w Chodzieży. Z uwagi na intensywność rozprzestrzeniania się ognia OSP Margonin, która jako pierwsza dotarła do miejsca zdarzenia, poinformowała SK KP o konieczności zadysponowania większej ilości samochodów gaśniczych. Na miejsce natychmiast wysłano zastępy z OSP Budzynia, OSP Zbyszewice, OSP Próchnowo oraz dodatkowy zastęp z OSP Margonin, na miejsce przybył również zastępca dowódcy JRG w Chodzieży mł. kpt. Krzysztof Sobisiak.

Spaleniu uległo ok. czternaście hektarów zboża. Działania biorących udział w akcji strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu trzech prądów wody. Ratownicy walczący z ogniem nie mieli łatwego zadania ze względu na bardzo wysuszony teren, z powodu utrzymujących się od kilku dni upałów. Dodatkowe utrudnienie stanowiła zerwana linia energetyczne, której jeden z przewodów leżał w zbożu.

Na miejsce zdarzenia przybyła policja oraz pogotowie energetyczne, które odłączyło uszkodzoną napowietrzną linię energetyczną. W działaniach brało udział łącznie 8 zastępów straży pożarnej w sile 30 strażaków.

Tekst: sekc. Kamil Woźniak
Zdjęcia: Filip Hermaszewski, Rafał Heimann (OSP Margonin)

pozar_zboza_czekajacego_na_kosbe01

pozar_zboza_czekajacego_na_kosbe02

pozar_zboza_czekajacego_na_kosbe03