Pozbawienie władzy rodzicielskiej
Z moim byłym partnerem mamy dwoje niepełnoletnich dzieci. Nasz nieformalny związek trwał przez wiele lat, od jakiegoś czasu borykaliśmy się jednak z problemami. Bartosz trzy lata temu rozpoczął swoją podróż po Europie za pracą. Przez kilka lat przebywał w Irlandii, chwilę w Hiszpanii, obecnie pracuje na terenie Wielkiej Brytanii, ale już zastrzega, że nie zabawi tam zbyt długo, ponieważ nie odpowiada mu tamtejsza aura. Sygnalizuje jednak, że do ojczystego kraju i tak nigdy nie wróci. Problem polega na tym, że praktycznie nie interesuje się naszymi dziećmi. Jest też kompletnie nieodpowiedzialny, nie stroni od alkoholu, podejrzewam również, że może zażywać narkotyki.
Mimo wszystko zależało mi na tym aby dzieci miały kontakt ze swoim ojcem dlatego też w tym roku wybrałam się z nimi do Londynu, aby mogli pobyć razem. Niestety Bartek nie znalazł dla nich zbyt wiele czasu, spotkał się z nimi zaledwie raz. Nasze dzieci coraz więcej rozumieją, a i ja dostrzegam bezcelowość moich działań mających na celu zbliżenie ich do ojca. Dodam, że od lat nie płaci również alimentów na dzieci, nie celebruje ich świąt, zapomina o jakichkolwiek potrzebach. Zastanawiam się czy nie powinnam pozbawić go władzy rodzicielskiej, łatwiej byłoby mi załatwiać różnego rodzaju formalności, a on i tak nie ma ochoty z niej korzystać
Marysia z Piły
Pozbawienie władzy rodzicielskiej jest najbardziej radykalną formą ingerencji sądu w relacje pomiędzy rodzicami, a dziećmi. Kodeks rodzinny i opiekuńczy przewiduje trzy przesłanki pozbawienia rodziców władzy rodzicielskiej: istnienie trwałej przeszkody uniemożliwiającej wykonywanie władzy rodzicielskiej, nadużywanie władzy, a także rażące zaniedbywanie obowiązków wobec dziecka.
Zachowanie Pani byłego partnera związane z wyjazdem za granicę bez planu powrotu i zaniedbywanie małoletnich faktycznie mogą przemawiać za pozbawieniem go władzy rodzicielskiej.
Warto pamiętać, że Sąd aby sięgnął po taki środek musi powziąć przekonanie, iż zaniedbania ojca wobec dzieci są naprawdę poważne i nie są krótkotrwałe.
Należy wskazać we wniosku, że Pani były parter nie angażuje się w wychowanie dzieci, nie utrzymuje z nimi kontaktu. Nie bez znaczenia jest również jego tryb życia, który raczej nie przemawia za tym, aby miał zamiar skoncentrować się na małoletnich.
Proszę pamiętać o odpowiednich dowodach, które pozwolą udowodnić Pani twierdzenia. W takich sytuacjach bezcenny bywa dowód z przesłuchania świadków, którzy potwierdzą, iż ojciec nie wywiązuje się ze swoich obowiązków wobec dzieci.
Do wniosku o pozbawienie władzy rodzicielskiej proszę dołączyć akt urodzenia dzieci, a także wyrok sądu w sprawie alimentów. Jeżeli prowadzona była chociażby bezskutecznie egzekucja komornicza proszę pamiętać również o dołączeniu tychże pism.
Dodać należy, iż jeśli nawet dojdzie do pozbawienia władzy rodzicielskiej ojca dzieci to nadal będzie on zobowiązany do płacenia alimentów. Pani były partner nadal będzie miał również możliwość kontaktowania się z małoletnimi dziećmi.
Nie musi się Pani obawiać, iż postępowanie będzie toczyło się za granicą ponieważ właściwym jest sąd miejsca zamieszkania małoletnich.
Proszę mieć na względzie, że sąd opiekuńczy może przywrócić władzę rodzicielską w razie ustania przyczyny, która była podstawą pozbawienia władzy rodzicielskiej.
Wszelkie materiały zamieszczone w niniejszym dziale mają jedynie charakter informacyjny i nie mogą być traktowane jako porada prawna w żadnej konkretnej sprawie.