Prąd z wiatru, wody czy słońca? Najmłodsi odkrywali tajniki energii odnawialnych w ramach programu „Twoja Energia”

prad_z_wiatru

Ponad 240 dzieci z gminy Gołańcz wzięło udział w programie edukacyjnym „Twoja Energia”, który przeniósł uczniów klas I-III w świat odnawialnych źródeł energii. W odgrywaniu tych zagadnień pomagali kolorowi bohaterowie: Lolek Wiatrolek, Jagoda Woda, Patryczek Płomyczek i ich przyjaciele. Piątą edycję programu zrealizował EDP Renewables, inwestor farm wiatrowych w tym regionie.

W gminie przeprowadzono dwanaście lekcji w trzech lokalnych szkołach podstawowych – w Smogulcu, Panigródzu i Gołańczy. Przedstawiono alternatywne źródła energii (słoneczną, wiatrową, geotermalną i pochodzącą z biomasy), które utożsamiali niezwykli bohaterowie. Program nie skupia się jednak wyłącznie na nich, ale pokazuje również znaczenie samej energii w naszym życiu, najważniejsze różnice między energią odnawialną i konwencjonalną oraz oferuje wskazówki dotyczące wydajności i bezpieczeństwa w jej wykorzystywaniu.

– Dobra zabawa, a przy okazji efektywna nauka przez doświadczenie – to główne cele programu „Twoja Energia”. Scenariusz zajęć jest ułożony tak, żeby zachęcić uczniów do odkrywania i zdobywania nowej wiedzy. Dzieci lubią bohaterów jak Patryczka Płomycka czy Jagodę Wodę, z ich pomocą łatwiej zrozumieć przedstawiane zagadnienia. Zielona energia to ważny temat w dzisiejszym świecie, a świadomość jest kluczowa do rozwoju tego obszaru w naszym kraju – tłumaczy Karolina Pierzchalska, prowadząca zajęcia.

Spotkania z energią w gminie Gołańcz

Projekt „Twoja Energia” i prowadzący zajęcia odwiedzili gminę Gołańcz po raz kolejny. Zaangażowanie dzieci i nauczycieli pokazuje, że temat odnawialnej energii cieszy się zainteresowaniem, a same lekcje są ciekawym doświadczeniem.

– Zajęcia z projektu „Twoja Energia” przebiegły w bardzo przyjaznej i miłej atmosferze. Prowadzące zainteresowały dzieci tematem odnawialnej energii, a one włożyły całe swoje zaangażowanie w lekcje – były bardzo aktywne. Maluchy z klas I-III słusznie stwierdziły, że zielona energia jest przyjazna ludziom, zwierzętom i całej przyrodzie. Na koniec zajęć uczniowie otrzymali materiałowe worki, w których znaleźli kolorowanki, które od razu zaczęli wypełniać kolorami – podsumowuje Maria Gaszyńska, nauczyciel w Szkole Podstawowej w Smogulcu.

M.C.