Prezydent odpowiada

glowski_net

 

Izabela Pilarek: Dzień dobry. Mam pytanie, obecnie jestem na kwarantannie po przybyciu z zagranicy, czy miasto również robi testy dla mieszkańców Piły tak jak np. Poznań, czy to wchodzi w zakres prywatny mieszkańca Piły? Wiem, że można wykonać test na obecność przeciwciał w Ars Medical za 60zl, a czy w ogóle są dostępne testy z wymazu śluzówki czy trzeba jechać do Poznania? Nie mam objawów, czuje się dobrze, po prostu chciałabym wykonać test kontrolny dla własnego bezpieczeństwa i osób z mojego otoczenia.

– Szanowna Pani, o zleceniu testów osobom chorym (z podejrzeniem COVID-19) decyduje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Pile. Natomiast testy „na życzenie” w chwili obecnej wykonuje w Pile wyłącznie Ars Medical Sp. z o.o. Są to odpłatne testy na obecność przeciwciał SARS-CoV-2 (klasa: IgM i IgG).

W obecnej sytuacji jest to jedyna placówka na terenie Piły wykonująca takie badania.

Zgodnie z deklaracją dyrekcji Szpitala Specjalistycznego im. Stanisława Staszica w Pile, podjęto działania zmierzające do uruchomienia w najbliższej przyszłości laboratorium do przeprowadzania testów w kierunku COVID-19.

Miecia: Witam, jestem mieszkanką ul. Spacerowej 15 i mam do Pana prośbę żeby Pan się przeszedł tą ulicą zaczynając od wjazdu przy sklepie myśliwskim. To nie ulica Spacerowa lecz wręcz parkingowa. Wyjść z budynku i przejść na drugą stronę ulicy to istny labirynt utworzony z parkujących samochodów i to nie tylko w weekend, ale na co dzień. Sama ulica też wiele pozostawia do życzenia – same dziury i zapadające się studzienki kanalizacyjne. Moje pytanie brzmi czy można coś z tym zrobić? Może trzeba faktycznie w tym miejscu zrobić parking, to choć przejść będzie można spokojnie. Pozdrawiam i liczę na odzew. M.C.

– Ulica Spacerowa, wzdłuż której biegnie szeroki pasaż pieszo-rowerowy, jest wydzieloną i w dobrym stanie drogą dla pieszych. Oddzielona jest zielenią od jezdni, a przejście przez ulicę ułatwiają oznakowane przejścia dla pieszych. Prawdopodobnie odnosi się Pani do drogi wewnętrznej stanowiącej dojazd do budynków wielorodzinnych, służącej przede wszystkim mieszkańcom usytuowanych przy niej budynków. Układ urbanistyczny tej przestrzeni został zaprojektowany wiele lat temu i nie mógł uwzględniać obecnych warunków oraz zapotrzebowania na komunikację samochodową. Nie ulega wątpliwości, że warto byłoby pomyśleć o zmodernizowaniu tego miejsca, jednak obecna perspektywa finansowa i potrzeby związane m.in. z epidemią koronawirusa, nie pozwalają na planowanie tego typu inwestycji. Miejsce to będzie monitorowane pod kątem bieżących, drobnych prac remontowych, jednak właściwy efekt i podniesienie komfortu dla użytkowników drogi może przynieść wyłącznie kompleksowy remont. To zaś stanie się możliwe dopiero w sytuacji poprawy stanu gospodarki krajowej i lokalnej lub jeśli wspólnoty mieszkaniowe zdecydują się na wspólną realizację tej inwestycji.