Rozszczelniona rura z kwasem

W poniedziałek, 24 października, na terenie zakładu Philips Lighting Poland S.A. w Pile dochodzi do rozszczelnienia instalacji, w której znajduje się mieszanina kwasów siarkowego i azotowego. Jeden z pracowników próbując zapobiec awarii doznaje poparzenia, przewraca się i pozostaje w pomieszczeniu, gdzie doszło do wycieku. Dodatkowo w wyniku rozszczelnienia powstaje obłok par kwasu, który stanowi realne zagrożenie dla ludzi. Z takim scenariuszem ćwiczeń musieli zmierzyć się strażacy z obu Jednostek Ratowniczo – Gaśniczych w Pile.

Jako pierwsi na miejsce przybyli strażacy z JRG 2, którzy zabezpieczeni w sprzęt ochrony dróg oddechowych i odpowiednie kombinezony ewakuowali z zagrożonej strefy osobę poszkodowaną. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno – Ekologicznego PIŁA z JRG 1 przystąpiono do przygotowania ratowników, którzy podejmą próbę uszczelnienia wycieku. Jednocześnie zbudowano stanowisko do dekontaminacji osób oraz sprzętu, który został skażony przez mieszaninę kwasów.

Ćwiczony scenariusz był kolejnym założeniem przeprowadzonym na terenie zakładu Philips Lighting Poland S.A. w Pile. Strażacy kilka razy w roku odwiedzają firmę zajmującą się produkcją oświetlenia, poznając kolejne obiekty i procesy technologiczne. Za każdym razem wszystkie zmiany służbowe uczestniczą w Rozpoznaniu Operacyjnym Obiektu, a jego podsumowaniem są ćwiczenia taktyczno – bojowe.

Opracowanie & zdjęcia: kpt. Paweł Kamiński

rozszczelniona_rura_z_kwasem01

rozszczelniona_rura_z_kwasem02 rozszczelniona_rura_z_kwasem03 rozszczelniona_rura_z_kwasem04 rozszczelniona_rura_z_kwasem05 rozszczelniona_rura_z_kwasem06 rozszczelniona_rura_z_kwasem07 rozszczelniona_rura_z_kwasem08 rozszczelniona_rura_z_kwasem09 rozszczelniona_rura_z_kwasem10 rozszczelniona_rura_z_kwasem11 rozszczelniona_rura_z_kwasem12