Spojrzenie w przyszłość

Po raz drugi, z inicjatywy samorządu województwa wielkopolskiego i Wielkopolskiej Rady 30, przedsiębiorcy wielkopolscy spotkali się by porozmawiać o działaniach, których realizacja może wzmocnić potencjał lokalnych podmiotów gospodarczych. II Wielkopolski Kongres Gospodarczy odbywał się w tym roku w Koninie i Poznaniu.

W ubiegłym roku Wielkopolska Rada 30, wspólnie z samorządem województwa wielkopolskiego, zorganizowała I Wielkopolski Kongres Gospodarczy. Wydarzenie, które okazało się dużym sukcesem, zwróciło uwagę wielu aktywnych osób reprezentujących zarówno świat biznesu, jak i samorządu oraz nauki.

– Udało się stworzyć płaszczyznę wymiany poglądów, konsultacji między władzami samorządowymi a przedsiębiorcami i pracodawcami. Niezwykle cieszy fakt, że oddziaływanie kongresu nie skończyło się wraz z ostatnim panelem dyskusyjnym. Praktyczne rekomendacje, stworzone już po wydarzeniu, pozwoliły kontynuować dyskusję i zainicjować rozmowy na temat konkretnych rozwiązań – mówi Wojciech Kruk, przewodniczący Wielkopolskiej Rady 30.

II Wielkopolski Kongres Gospodarczy to kontynuacja zeszłorocznych założeń. Kongres odbywa się z inicjatywy przedsiębiorców i adresowany jest właśnie do nich. Dlatego spotkali się ponownie, tym razem w Koninie i Poznaniu, by ponownie poddać analizie stan wielkopolskiej gospodarki i przyjrzeć się nowym wyzwaniom, które przed nią stoją.

– Główne zagadnienia tegorocznego spotkania to kwestie badawczo – rozwojowe wielkopolskich przedsiębiorstw, procesy migracyjne w kontekście wyzwań rynku pracy, gospodarka 4.0 i edukacja dla gospodarki przyszłości. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że jednym z najistotniejszych czynników, które sprzyjają rozwojowi potencjału gospodarczego regionu pozostaje ciągłe podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracowników. To właśnie doskonałe kwalifikacje, w połączeniu z inicjatywami i pomysłami pracodawców, powodują wzrost konkurencyjności gospodarczej regionu – mówi Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.

Czwarta rewolucja przemysłowa, sukcesja w biznesie, procesy migracyjne, transformacja regionu – to niektóre zagadnienia poruszane podczas paneli dyskusyjnych odbywających się w ramach kongresu gospodarczego w Koninie i Poznaniu.

– Bardzo się cieszę, że przedsiębiorcy postanowili się skupić na tak ważnych dziś zagadnieniach. Gospodarka 4.0, czyli wszystko, co wiąże się z inteligentnymi, autonomicznymi rozwiązaniami w biznesie, to wcale nie tak odległa przyszłość. Sukcesja w biznesie to przecież bardzo poważne zagadnienie, zwłaszcza w przypadku działalności rodzinnych przedsiębiorstw. Jestem przekonany, że przedsiębiorcy będą zadowoleni z dyskusji, a tegoroczne rekomendacje będą bardzo przydatne samorządowi województwa – mówi Jacek Bogusławski, członek zarządu województwa wielkopolskiego.

Celem kongresu, jak w ubiegłym roku, jest wypracowanie jednolitego stanowiska wielkopolskich organizacji biznesowych i przedstawienie ich władzom samorządowym, czego efektem ma być wzrost naszego wspólnego, wielkopolskiego potencjału. W drugim dniu kongresu marszałek Marek Woźniak uhonorował laureatów Konkursu o Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego „i-Wielkopolska. Innowacyjni dla Wielkopolski” edycja 2018. Statuetki otrzymali: Fabryka Maszyn Spożywczych SPOMASZ Pleszew S.A., HHO-Power inż. Damian Michalak, Solar Networks Sp. z o.o. oraz Zylia Sp. z o.o.

red

spojrzenie_w_przyszlosc1_01

spojrzenie_w_przyszlosc1_13 spojrzenie_w_przyszlosc1_02 spojrzenie_w_przyszlosc1_03 spojrzenie_w_przyszlosc1_04 spojrzenie_w_przyszlosc1_05 spojrzenie_w_przyszlosc1_06 spojrzenie_w_przyszlosc1_07 spojrzenie_w_przyszlosc1_08 spojrzenie_w_przyszlosc1_09 spojrzenie_w_przyszlosc1_10 spojrzenie_w_przyszlosc1_11 spojrzenie_w_przyszlosc1_12