Stulecie Praw Wyborczych Polek

22 września 2018 r. w Regionalnym Centrum Kultury odbyło się wydarzenie upamiętniające 100-lecie Praw Kobiet pt. „Niepodległa & Herstoryczna”, które swoim patronatem objął Prezydent Miasta Piły dr Piotr Głowski. Miasto Piła było także partnerem wydarzenia, które rozpoczęło się spektaklem „Sprawa Moniki” w reżyserii Eweliny Wyrzykowskiej, natomiast po spektaklu odbył się panel dyskusyjny z zaproszonymi gośćmi:

– z Martą Dzido – reżyserką filmu „Solidarność według Kobiet” i „Siłaczki”, którego premiera zaplanowana jest na 28.11.2018 r. w warszawskim Kinie Muranów,

dr Małgorzatą Tkacz-Janik – dr nauk humanistycznych, kulturoznawczynią, nauczycielką akademicką, współautorką broszury „Chcemy całego życia”, koordynatorką herstroii na Polskę,

dr Marta Mazurek – pełnomocniczka Prezydenta Miasta Poznania ds. przeciwdziałania wykluczeniom.

Wydarzenie pt. „Niepodległa & Herstoryczna” realizowane w ramach VI Kongresu Kobiet Północnej Wielkopolski otworzyły współorganizatorki: Iwona Kamińska-Lech oraz Danuta Klawińska-Mozelewska, która odczytała postulaty kobiet sprzed 100 lat w wersji uwspółcześnionej.

– (…) Kiedy trzeba stanąć w obronie , stanąć i dbać o pewne wartości to właśnie kobiety, szczególnie ostatnio, wykazują większą wolę, większą determinację. Moja żona  (Magdalena Głowska przyp. red.) obecna tutaj, powtarza, że przeżyjemy te wszystkie trudne czasy dzięki kobietom. (…) bo wtedy kiedy są panie zatrudnianie, wtedy panie mogą decydować o życiu społecznym, o uczestniczeniu w wyborach  (…) bo panie chodzą częściej na wybory,  rzadziej jeszcze pojawiają się na listach (…) chociaż w związku  z wyborami samorządowymi w tym roku pojawiły się  pierwsze takie listy, na których był problem, żeby był parytet, parytet męski, to znaczy, było więcej pań, niż mężczyzn kandydatów (…) – powiedział dr Piotr Głowski, Prezydent Miasta Piły.

– (…) Spotykamy się faktycznie w szczególnym czasie, stulecie niepodległości Polski, dla nas dla Wielkopolan (…) stulecie wybuchu Powstania Wielkopolskiego (…) niedawno rok temu obchodziliśmy sześćdziesięciolecie Unii Europejskiej (…) deklaracje, które tu zostały przed chwilą przytoczone, w formie – jak rozumiem – zaadoptowanych do dzisiejszego czasu, niewątpliwie (…) są ważne (…) jak nie podpisać się deklaracją równości i równouprawnienia, funkcjonowania na równych zasadach kobiet i mężczyzn w społeczeństwie, w każdej dziedzinie życia, tego prywatnego i tego biznesowego (…) ta rocznica pokazuje też, 100 lat minęło nie od wdrażania idei, od powstania idei, ale do jej zrealizowania mamy jeszcze wiele do zrobienia (…)  – powiedział europoseł Adam Szejfeld.

– (…) Zastanawiałam się o czym rozmawiać, większość spraw z tamtej epoki mamy załatwione (…) ogarnęło mnie przerażenie, że ten tekst jest tak aktualny dzisiaj, on się nie zestarzał, on jest współczesny – powiedziała Ewelina Wyrzykowska, reżyserka spektaklu „Sprawa Moniki”.

Sztukę teatralną pt. „Sprawa Moniki” Morozowicz-Szczepkowskiej wyreżyserowała charytatywnie Ewelina Wyrzykowska – Teatr TAK, a w rolę aktorek wcieliły się Agnieszka Nożyńska, Sylwia Palińska, Katarzyna Pawłowska-Lemańska.

– Ta bardzo ważna sztuka teatralna z okresu dwudziestolecia międzywojennego (1932 r.), która pomimo upływu 86 lat od jej prapremiery, nic nie straciła na swojej ważności i doczekała się mojej współczesnej adaptacji. Chciałam także nadmienić, że od 1985 roku została wystawiona po raz pierwszy w Polsce i to na scenie naszego pilskiego teatru – mówi Ewelina Wyrzykowska reżyserka spektaklu.

Po spektaklu i występach artystycznych odbył się panel dyskusyjny z zaproszonymi gośćmi na temat kobiet, sytuacji kobiet teraz i przed 100 laty. W dyskusji wzięły udział: dr Marta Mazurek, dr Małgorzata Tkacz-Janik, Marta Dzido. Panel poprowadziła Iwona Kamińska-Lech.

Dyskusję panelową poprzedził performance w wykonaniu dr Małgorzaty Tkacz-Janik „Matki Niepodległości” oraz trailer filmu – dokumentu fabularyzowanego – „Siłaczki”, w reżyserii Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego, którego premiera jest przewidziana na 28.11.2018 r. w warszawskim Kinie Muranów.

Występy artystyczne: Flamenco BELLYOR DANCE Piła (Aneta Lorek), Solo Monika Kwintal, taniec towarzyski Gabriel i Martyna  (Klub Tańca „Iskra” Piła), grupa taneczna cheerleaderki ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Pile.

W kuluarach Regionalnego Centrum Kultury znajdował się Park Kobiet i stoiska wystawców:

„EUROPA DONNA” (profilaktyka raka piersi), Irena Mendyka (pomiar cukru i hemoglobiny), Marina Geld  (malowanie na szkle), Jolanta Dolat (rękodzieło, akwarela, anioły), Jonana Skiera (rękodzieło), Natur House Piła (analiza ciała, diety), Klub Zdrowego Stylu Życia Daria Gruszczyńska (pomiary tkanki tłuszczowej, odżywianie), BIOSFERA (sklep ze zdrową żywnością), FLAVON-MAX (węgierska żywność funkcjonalna), SENSO Piła (biżuteria), STUDIO FOTOGRAII Piotr Chamczyk, Katarzyna Blechinger-Piłat (pomiar ciśnienia), LAWENDOWY LEN (produkty bio, lawenda, len), Monika Kurzajczyk (aranżacja i projektowanie wnętrz), Śmieszkowo – doradca noszenia ClauWi (chusty), Natalia Chara „Perfect Party” (planowanie imprez), MARY KAY Beata Kowalska (makijaż profesjonalny), Studio masażu SHANTI Magdalena Cioch, PERFECT COOL Elżbieta Bociańska (kosmetyki, kolagen), Hotel Gromada Piła, Hotel Hołubowski Piła, Akacjowy Dwór Szamocin, Dworek Koper, Klub Kobiet Ciekawych z siedzibą w Grabównie, Studio K2 (gazety z epoki), HURMA – Mówimy Głośno (odzież Wolna Polka, Chcemy Całego Życia i inne).

Wystawa (galeria) malarek: obrazy autorstwa: Marii Jewszel, Małgorzaty Borsukiewicz, Małgorzaty Dorny.

– Wzorem ogólnopolskiego Kongresu Kobiet, który od dwóch lat organizowany jest poza Warszawą, postanowiłyśmy, że nasz regionalny Kongres Kobiet wyjedzie z Piły i będzie organizowany w różnych miastach Północnej Wielkopolski – mówi Iwona Kamińska-Lech – współorganizatorka kongresu w Pile dlatego VII Kongres Kobiet Północnej Wielkopolski w 2019 roku odbędzie się w Złotowie. Oficjalnie na zakończenie kongresu statuetka został przekazana na ręce Pani Katarzyny Józefowskiej ze Złotowa m.in. Burmistrz Złotowa Adam Pilut objął swoim patronatem VI Kongres Kobiet Północnej Wielkopolski.

Organizatorki dziękują wszystkim za udział i przybycie.

(M.K.)

stulecie_praw_wyborczych00

stulecie_praw_wyborczych32 stulecie_praw_wyborczych01 stulecie_praw_wyborczych02 stulecie_praw_wyborczych03 stulecie_praw_wyborczych04 stulecie_praw_wyborczych05 stulecie_praw_wyborczych06 stulecie_praw_wyborczych07 stulecie_praw_wyborczych08 stulecie_praw_wyborczych09 stulecie_praw_wyborczych10 stulecie_praw_wyborczych11 stulecie_praw_wyborczych12 stulecie_praw_wyborczych13 stulecie_praw_wyborczych14 stulecie_praw_wyborczych15 stulecie_praw_wyborczych16 stulecie_praw_wyborczych17 stulecie_praw_wyborczych18 stulecie_praw_wyborczych19 stulecie_praw_wyborczych20 stulecie_praw_wyborczych21 stulecie_praw_wyborczych22 stulecie_praw_wyborczych23 stulecie_praw_wyborczych24 stulecie_praw_wyborczych25 stulecie_praw_wyborczych26 stulecie_praw_wyborczych27 stulecie_praw_wyborczych28 stulecie_praw_wyborczych29 stulecie_praw_wyborczych30 stulecie_praw_wyborczych31