Święta minęły pod znakiem pożarów

W Niedzielę Wielkanocną płonęły trawy i lasy na terenie nadleśnictw Zdrojowa Góra, Płytnica i Potrzebowice.

Nad jeziorem Piaszczystym w kierunku Piły w 6 miejscach pojawiły się pożary. Dymy  wykryto o godz. 19:30 za pomocą kamer monitorujących lasy, z których obraz przekazywany jest do zintegrowanego punktu alarmowo dyspozycyjnego w siedzibie Powiatowej Straży Pożarnej w Pile. Prawdopodobnie były to podpalenia. Czynności w tej sprawie prowadzi policja. Spaleniu uległy trawy i ściółka leśna o łącznej powierzchni 0,30 ha, z czego 0,01 ha na terenie Nadleśnictwa Zdrojowa Góra. W akcji gaszenia pożaru udział wzięło 30 strażaków z 6 jednostek straży pożarnej oraz leśnicy.

W lasach Nadleśnictwa Płytnica, w okolicy wsi Czechyń, w wyniku iskrzenia nastąpił zapłon od linii energetycznej. W wyniku pożaru spłonęła ściółka leśna na powierzchni 0,01 ha. W akcji gaszenia brały udział trzy jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej.

W Nadleśnictwie Potrzebowice spaleniu uległo 1,40 ha lasów i roślinności bagiennej. W akcji gaśniczej brało udział 8 jednostek straży pożarnej, samochód gaśniczy Nadleśnictwa Potrzebowice oraz dwa samoloty gaśnicze wyczarterowane przez RDLP w Pile, które wykonały 8 zrzutów wody.

Ugaszenie pożaru to nie koniec pracy. Teren, który uległ spaleniu należy oborać, by – w razie ponownego wzniecenia się ognia – pożar nie przeniósł się dalej. To zadanie wykonują pracownicy Zakładów Usług Leśnych. To oni również pełnią dyżury w miejscach, które uległy spaleniu, nawet przez kilka kolejnych dni. Walka z pożarami to nie tylko monitoring lasu za pomocą obrazu z kamer. Leśnicy, oprócz budowy nowoczesnego systemu ochrony przeciwpożarowej, projektują i wykonują obiekty małej retencji, które mają służyć do zatrzymania wody w lesie, a także – jako punkty czerpania wody – do umożliwiania uzupełnienia wody przez jednostki straży pożarnej.    Ważnym aspektem całego systemu przeciwpożarowego jest utrzymanie dróg pożarowych w takim stanie, by pojazdy gaśnicze nie utknęły nigdzie po drodze.

Od początku sezonu pożarowego,  czyli od 16 marca, na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile powstało 8 pożarów, w których spłonęło 1,86 ha traw i lasów. W ostatnim tygodniu na terenie 20 nadleśnictw RDLP w Pile obowiązywał trzeci (najwyższy) stopień zagrożenia pożarowego.

Pożary najczęściej powstają w wyniku działalności człowieka. Do zaprószenia ognia wystarczy tak niewiele: wyrzucony niedopałek papierosa, rozpalenie ogniska w nieodpowiednim miejscu, parkowanie samochodem w trawach czy iskry sypiące się spod kół pociągu.

Apelujemy o ostrożność i rozwagę. W przypadku zauważenia pożaru należy dzwonić na numery alarmowe 112, 998 lub do miejscowego nadleśnictwa.

Tekst : Dominika Nadolna RDLP w Pile
Foto: OSP Szydłowo

swieta_minely1_01

swieta_minely1_04 swieta_minely1_02 swieta_minely1_03