Tramwaj wodny w Pile rozpoczął żeglugę

31 maja w Pile, w Parku na Wyspie przy przystani nr 3, odbył się chrzest tramwaju wodnego o nazwie „Gordalina” (nawiązanie do dawnej nazwy zachodniej odnogi rzeki Gwdy) oraz otwarcie żeglugi. Teraz każdy ma szansę w cenie biletu normalnego za 2,70 zł i ulgowego za 1.35 zł, z perspektywy wody, podziwiając walory pilskiej przyrody dotrzeć w inny rejon miasta. W otwarciu uczestniczyli kajakarze SN Zwałka, którzy stworzyli kolejna „masę kajakowej”, a o dźwiękową oprawę zadbała bębniarska formacja Djembe Planet.

Tramwaj wodny Piła

Cieszę się rzeka Gwda się ożywia, otwieramy się na tą cześć, która do tej pory dla niektórych była nieznana. Widoki są fantastyczne, inne niż z pozycji kajaka. Mam nadzieję, że mieszkańcy odkryją Piłę z innej strony – mówił podczas otwarcia Piotr Głowski, prezydent Piły, który na inauguracyjny rejs wybrał się z mieszkańcami miasta.

Podczas otwarcia nie mogło zabraknąć jednego z laureatów Rafała Ruty, który z Wojciechem Skowrońskim wygrali konkurs na nazwę tramwaju wodnego. Obaj panowie zaproponowali nazwę „Gordalina”.
My nie wymyśliliśmy nic nowego. Przywołaliśmy tylko tę nazwę. Chcemy, aby nie tylko postać Staszica, Kościół Św. Janów i inne miejsca związane z przeszłością miasta świadczyły o naszej tożsamości. Niech również „Gordalina” będzie elementem tożsamości wszystkich pilan – mówił Wojciech Skowroński.

Bardzo zadowolony z prowadzenia wodnej jednostki komunikacyjnej MZK – która może przewozić 12 osób – jest jej kapitan.
Fantastycznie i bezpiecznie prowadzi się tramwaj wodny. Dla mnie prowadzenie Gordaliny to wielka frajda, a nie praca. Statek porusza sie z szybkością 12km/h – mówi Leszek Szweda, kierownik statku.

Od dnia 1 czerwca rejsy odbywają się zgodnie z rozkładem, umieszczonym na przystaniach. Przystankiem początkowym będzie przystań nr 3 przy Wyspie. W zależności od warunków hydrologicznych (stan wody w rzece) kapitan będzie każdego dnia podejmował decyzję o wariancie rejsu (rejsy są oznaczone kolorami: zielony, czerwony i niebieski).
Żegluga będzie wykonywana w obrębie granic administracyjnych Piły, od przystani przy Wyspie do przystani przy moście Władysława Łokietka i w drugim kierunku – do przystani przy moście Zygmunta Starego. Odcinek ten ma długość około 5 km. Tramwaj wodny będzie pływał od piątku do niedzieli w godz. 13 – 20, a w okresie wakacji codziennie.

FOTO GALERIA

Sebastian Daukszewicz