Trzy wypadki w jeden dzień w powiecie chodzieskim

O godzinie 14:35 Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Chodzieży otrzymał zgłoszenie o wypadku samochodowym pomiędzy Szamocinem a Białośliwiem na trasie wojewódzkiej nr 190. Był to pierwszy z trzech wypadków samochodowych, które miały miejsce w dniu 17 listopada 2017 roku w powiecie chodzieskim.

W zdarzeniu tym samochód osobowy WV Golf wypadł z drogi w wyniku czego kierowcę wyrzuciło z pojazdu na zewnątrz. Kwalifikowanej pomocy kierowcy (mężczyźnie który był przytomny i znajdował się w pozycji leżącej przy pojeździe) udzieli jako pierwsi strażacy z OSP KSRG Szamocin. Na miejscu akcji konieczna również była stabilizacja pojazdu (przy pomocy klinów skośnych), który groził przewróceniem na poszkodowanego. Po przybyciu na miejsce akcji Państwowego Ratownictwa medycznego, poszkodowanego przekazano lekarzowi. W czasie prowadzonych działań droga wojewódzka była zablokowana. Poszkodowany został przetransportowany ambulansem do Szpitala w Pile. W akcji trwającej 2 godziny brały udział 4 zastępy ratowniczo-gaśnicze z JRG PSP w Chodzieży i OSP KSRG Szamocin w liczbie 14 strażaków.

Kolejny wypadek drogowy miał miejsce o godzinie 19:03 w miejscowości Brzekiniec, w którym uczestniczył samochód osobowy i ciężarowy. Po przybyciu na zdarzenia zastępów ratowniczych okazało się, że na poboczu drogi leży na dachu samochód osobowy Alfa Romeo, a podróżujące nim cztery osoby znajdują się na zewnątrz pojazdu. Na drodze stoi samochód ciężarowy Scania z naczepą z nieznacznym uszkodzeniem nadkola. Działania straży pożarnej w pierwszej kolejności polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu dwóm przytomnym poszkodowanym kwalifikowanej pierwszej pomocy i oświetleniu terenu akcji. Po przybyciu na miejsce Zespołu Ratownictwa Medycznego poszkodowani zostali przebadani przez lekarza, który jedną z osób zakwalifikował do dalszej hospitalizacji (przewieziona do szpitala w Wągrowcu) – druga osoba po przebadaniu pozostała na miejscu zdarzenia. W akcji trwającej 3,5 godziny brały udział 4 zastępy z JRG PSP w Wągrowcu,  JRG PSP w Chodzieży i OSP KSRG Budzyń w liczbie 15 strażaków.

Trzecie zdarzenie drogowe miało miejsce o godzinie 19:31 na trasie Chodzież – Stróżewo, w którym samochód osobowy marki Renault zjechał do rowu. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów ratowniczych pierwszej pomocy udzielono przytomnej kobiecie (kierowca), która następnie po zbadaniu przez lekarza ZRM nie zakwalifikowana została do dalszej hospitalizacji.  W działaniach trwających godzinę wzięły udział 2 zastępy z JRG PSP w Chodzieży oraz OSP KSRG Stróżewo. We wszystkich zdarzeniach uczestniczyła również Policja.

Opracowanie: mł. bryg. Leszek Naranowicz
Zdjęcia: archiwum JRG

trzy_wypadki00

trzy_wypadki03 trzy_wypadki01 trzy_wypadki02