W Pile intronizowano Króla Kurkowego

W sobotni poranek, 21 czerwca, pilscy – i nie tylko – bracia kurkowi wyznaczyli sobie kolejny termin spotkania na strzelnicy Centrum Strzelectwa Sportowego w Pile. Tym razem miał miejsce najważniejszy Turniej Strzelecki, bowiem walczono o godność Króla Zielonoświątkowego A.D. 2014 Pilskiego Bractwa Kurkowego „TARCZA”. A ponieważ zwycięzca otrzymuje tytuł nie tylko Króla Zielonoświątkowego, a jeszcze zostaje całorocznym Królem Kurkowym, jest to najbardziej prestiżowy tytuł w Bractwie.

w_pile_intronizowano_krola_kurkowego
– Król Kurkowy jest najważniejszą postacią w bractwie na dany rok. Takiego króla, jeżeli nie jest w zarządzie, zaprasza się na posiedzenia zarządu. Dawniej rady miejskie zapraszały go na swoje posiedzenia, był także zwalniany z podatków. Dzisiaj już tego nie ma, niemniej prestiż pozostał. Król Kurkowy jest osobą reprezentującą bractwo w różnego rodzaju uroczystościach – informuje Eugeniusz Osesek, prezes Pilskiego Bractwa Kurkowego „TARCZA”. – Oprócz przywilejów są także obowiązki i pewne koszty. Taki król musi ufundować ucztę królewską dla braci. Widocznym znakiem Króla Kurkowego jest Klejnot Bractwa, w postaci łańcucha, noszonego na piersiach. Na każdym ogniwie zapisane są nazwiska królów z poszczególnych lat – podsumowuje prezes Osesek.

Jak zwykle w turnieju oprócz pilskich braci uczestniczyli również bracia z zaprzyjaźnionych okolicznych – tych dalszych i bliższych – bractw kurkowych, m.in. z Budzynia, Szamocina, Czarnkowa, Swarzędza i Wrześni. Wśród gości honorowych nie zabrakło m.in. zastępcy prezydenta Piły – Krzysztofa Szewca oraz Jana Janczewskiego – Starszego Cechu Rzemiosł Różnych w Pile, który uhonorowany został Krzyżem Rycerskim za zasługi dla Zjednoczenia KBS RP.

Tegoroczny Turniej, zgodnie z tradycją, otworzył strzałem do Tarczy Królewskiej Tadeusz Walewski – dotychczasowy Król Kurkowy PBK „TARCZA”

Tytuł Króla Kurkowego odebrał dotychczasowemu brackiemu monarsze Cezary Łysanowicz. I to właśnie on przez najbliższy rok będzie nosił na piersiach królewski łańcuch. Godność Pierwszego Rycerza stała się udziałem brata Rafała Grabusa. Natomiast Drugim Rycerzem został Jan Michał Kubacki.

Do tarczy brackiej – z karabinku 222 Remington, kal. 5,6 mm – najcelniej strzelał Jacek Woźniak z PBK TARCZA, tuż za nim uplasował się Aleksander Mitkowski, i Marcin Rogoziewicz z PBK TARCZA.

W strzelaniu do tarczy okolicznościowej z broni krótkiej czarnoprochowej, ufundowanej przez Prezesa Honorowego PBK TARCZA, brata Henryka Stokłosę, najlepiej spisał się Zdzisław Kaczmarek z BK Swarzędz, drugie miejsce przypadło Piotrowi Jonczykowi z BK Szamocin, natomiast trzecie miejsce wystrzelał sympatyk – Maciej Czapran.

Najlepszym okiem, strzelając do tarczy punktowej, popisał się niezrzeszony – Zbigniew Sadkowski, drugie miejsce zajął Zdzisław Kaczmarek z BK Swarzędz, a trzecie Sławomir Knapski z BK Czarnków.

Strzelanie do zapadek okazało się domeną Krzysztofa Surmacewicza, nieco gorzej poradził sobie Zenon Schulz z PBK TARCZA, a tuż za panem Zenonem uplasował się niezrzeszony – Zbigniew Sadowski.

Najcelniej do tarczy oddalonej o 25 metrów, z pistoletu sportowego kal. 5,6 mm, strzelał Zdzisław Kaczmarek, wyprzedzając strzelmistrza PBK TARCZA, Zenona Schulza, który o dwa punkty wyprzedził Zbigniewa Sadowskiego.

Zwyczajowo, nie mogło obyć się bez strzelania do Tarczy Punktowej Prezesa PBK TARCZA dla dzieci i młodzieży, w wieku 10 – 16 lat, z karabinka pneumatycznego. W tej konkurencji najcelniejszym okiem popisał się niezrzeszony – Jan Sierszuła (91 pkt). Drugie miejsce zajął Rafał Andrzejewski (79 pkt) z PBK TARCZA, trzecie niezrzeszony – Łukasz Wawrzyniak (63 pkt), a czwarte, również niezrzeszony, Marcin Wawrzyniak (57 pkt).

W strzelaniu do kura najlepszy okazał się niezrzeszony, Bogumił Iracki, za nim uplasował się Tadeusz Kabat z BK Budzyń, wyprzedzając niezrzeszonego, Macieja Czaprana.

Kolejnym turniejem w Pile będzie Turniej o godność Króla Żniwnego, na który pilscy bracia już dzisiaj zapraszają.

Marek Mostowski
Fot. Sebastian Daukszewicz

[Best_Wordpress_Gallery gallery_type=”thumbnails” theme_id=”1″ gallery_id=”21″ sort_by=”order” order_by=”asc” show_search_box=”0″ search_box_width=”180″ image_column_number=”5″ images_per_page=”30″ image_title=”none” image_enable_page=”1″ thumb_width=”180″ thumb_height=”90″ popup_fullscreen=”0″ popup_autoplay=”0″ popup_width=”800″ popup_height=”500″ popup_effect=”fade” popup_interval=”5″ popup_enable_filmstrip=”1″ popup_filmstrip_height=”70″ popup_enable_ctrl_btn=”1″ popup_enable_fullscreen=”1″ popup_enable_info=”1″ popup_enable_comment=”1″ popup_enable_facebook=”1″ popup_enable_twitter=”1″ popup_enable_google=”1″ popup_enable_pinterest=”0″ popup_enable_tumblr=”0″ watermark_type=”none” watermark_link=”http://web-dorado.com”]