Wiatraki na nowych zasadach. Jak wygląda sytuacja w Wielkopolsce?

wiatraki_na_nowych_zasadach

W starostwach powiatowych województwa wielkopolskiego obecnie toczy się blisko 150 postępowań w sprawie wydania pozwoleń na budowę elektrowni wiatrowych. Jest to efekt wejścia w życie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych z 20 maja br.

Ustawa została uchwalona w związku z dynamicznym rozwojem energetyki wiatrowej i jednoczesnym brakiem odpowiednich ram prawnych. Wprowadza m. in. definicję elektrowni wiatrowej, a także parametry dotyczące odległość od zabudowań mieszkalnych i ważnych terenów przyrodniczych, np. parków narodowych, krajobrazowych czy rezerwatów. W rezultacie elektrownia nie może znajdować się w odległości dziesięciokrotności swojej wysokości od zabudowań mieszkalnych. Po nowelizacji prawa budowlanego to właśnie wojewoda będzie wydawał pozwolenie na budowę na elektrownie wiatrowe według nowych zasad.

Blisko 150 postępowań w Wielkopolsce

Sprawy związane z wydaniem pozwolenia na budowę elektrowni wiatrowych dotyczą ponad 30 powiatów i miast w Wielkopolsce. Łącznie toczy się blisko 150 postępowań w odniesieniu do 358 siłowni wiatrowych. – W 99 przypadkach postępowanie zawieszono. Przyczyny są różne, na przykład niekompletne wnioski – mówi Tomasz Małyszka, zastępca dyrektora Wydziału Infrastruktury i Rolnictwa w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu. Większość postępowań prowadzonych jest na podstawie przepisów planów miejscowych. Są to sprawy, które zostały wszczęte przed wejściem w życie tzw. ustawy wiatrakowej (wnioski zostały złożone przed 16 lipca 2016 r.).

Wojewoda ocenia procedurę

Do tej pory wojewoda jako organ wyższego stopnia w postępowaniu odwoławczym ponownie rozpatrywał sprawę po wydaniu decyzji przez organ I instancji. – Odbywa się to wyłącznie w zakresie wydanego przez starostę pozwolenia na budowę – tłumaczy Małyszka. Na tym etapie wojewoda sprawdza m.in. zgodność inwestycji z ustaleniami zawartymi w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (lub decyzji o warunkach zabudowy) oraz przepisami prawa budowlanego – Wojewoda w przypadku odwołania od decyzji starosty orzeka jako organ administracji architektoniczno-budowlanej II instancji. Ocenia procedurę wydania pozwolenia na budowę przez starostę, a nie ustalenia w zakresie lokalizacji elektrowni wiatrowej wynikające z planu miejscowego bądź decyzji o warunkach zabudowy – tłumaczy Tomasz Małyszka.

Wnioski złożone przed 15 lipca br. są rozpatrywane zgodnie z procedurą obowiązującą przed nowelizacją. Po wejściu w życie ustawy zakres obowiązków wojewody w tym aspekcie został zwiększony. W rezultacie to właśnie wojewoda będzie wydawał pozwolenie na budowę elektrowni wiatrowej. Wprowadzone przepisy znacznie zaostrzyły kwestie związane z lokalizacją elektrowni wiatrowych w zakresie odległości od budynków mieszkalnych oraz form ochrony przyrody tj. w odległości równej lub większej od dziesięciokrotności wysokości elektrowni wiatrowej. Co ważne, zmiana dotyczy także możliwości lokowania budynków mieszkalnych, które również muszą być oddalone na tych samych zasadach od siłowni wiatrowych. Do Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego już wpłynęły dwa wnioski „na nowych zasadach”.

Odpowiedzialność samorządów

Organami odpowiedzialnymi za ustalenie danej lokalizacji pod siłownie wiatrowe są gminne samorządy, które sporządziły miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego i wydawały decyzje o warunkach zabudowy. – Na apel do lokalnych władz samorządowych o to by, bardzo rozsądnie podchodziły do określania lokalizacji pod siłownie wiatrowe, jest niestety za późno. Jeśli tego rozsądku zabrakło na samym początku, a wszystkie kwestie formalne są zgodne z prawem, nie ma możliwości odmowy wydania decyzji o pozwoleniu na budowę – mówi Zbigniew Hoffmann, Wojewoda Wielkopolski. Na pewno będziemy bardzo wnikliwie analizowali każdy jeden przypadek, mając na uwadze przede wszystkim interes mieszkańców – dodaje. Obecnie wojewoda zaangażowany jest w 16 postępowań. Głównie na skutek zażaleń i odwołań.

Tomasz Stube
Biuro Prasowe
Biuro Wojewody Wielkopolskiego
Fot. naukawpolsce.pap.pl