Wypadek dźwigu na K-11 w Kierzkowicach

12 października 2016 roku o godzinie 17:03 Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Chodzieży otrzymał informację o wypadku dźwigu na drodze krajowej DK11 w miejscowości Kierzkowice. Na miejsce zdarzenia zadysponowano 3 zastępy z JRG w Chodzieży oraz z OSP Milcz, pogotowie ratunkowe i Policję.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że samojezdny dźwig leży w rowie, a poszkodowany, przytomny kierowca jest zaopatrywany prze Zespół Ratownictwa Medycznego. Po zabezpieczeniu miejsca wypadku okazało się, że ze zbiornika dźwigu wycieka olej hydrauliczny. Dalsze działania polegały na stabilizacji pojazdu, próby ograniczenia wycieku oraz zbierania wyciekającego oleju przy pomocy rynny do pojemnika zewnętrznego. Z uwagi na konieczność wypompowania około 250 litrów oleju hydraulicznego, zadysponowano Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Chemiczno – Ekologicznego z JRG nr 1 z Piły. Na miejsce akcji przybył również oficer operacyjny KP PSP w Chodzieży.

Dalsze działania straży pożarnej polegały na wypompowywaniu oleju ze zbiornika za pomocą specjalistycznej pompy do plastikowych pojemników. Podczas prowadzenia działań Policja zorganizowała ruch wahadłowy. Na miejsce wypadku przyjechał również dźwig, który postawił uszkodzony pojazd na koła oraz odsunął go od jezdni na bezpieczną odległość. Poszkodowany kierowca został przewieziony przez ZRM do szpitala.

W działaniach trwających 3 godziny brały udział 4 zastępy Państwowej Straży Pożarnej, 1 zastęp Ochotniczej Straży Pożarnej (14 strażaków), PRM oraz Policja.

Opracowanie: mł. bryg. Leszek Naranowicz
Zdjęcia: st. asp. Dominik Gapiński

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

wypadek_dzwigu_na_k113 OLYMPUS DIGITAL CAMERA wypadek_dzwigu_na_k112