Zakończyła się kontrola wielkopolskich budynków
W kwietniu wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann zlecił kontrolę stanu technicznego wielkopolskich nieruchomości. W ciągu dwóch miesięcy powiatowi inspektorzy nadzoru budowlanego skontrolowali ponad 1100 wielkopolskich budynków, a w samym Poznaniu ponad 100 najstarszych nieruchomości. W siedmiu przypadkach stwierdzono bezpośrednie zagrożenie wybuchem.
Kontrola jest wynikiem zadania, jakie w kwietniu br. wojewoda Zbigniew Hoffmann postawił przed wielkopolskim wojewódzkim inspektorem nadzoru budowlanego. W rezultacie wojewódzki inspektor Aida Januszkiewicz-Piotrowska koordynowała działania kontrolne powiatowych inspektorów nadzoru budowlanego, którzy mieli przyjrzeć się budynkom mogącym stwarzać zagrożenie dla życia i zdrowia mieszkańców.
– Jeśli ta kontrola sprawiła, że udało się uratować życie lub zdrowie choć jednej osoby, to uważam, że miała ogromny sens i musi być kontynuowana. A dziś, po kontroli, już wiemy, że w kilku przypadkach skutki mogłyby być naprawdę tragiczne. Bezpieczeństwo to sprawa najważniejsza, dlatego dziękuję wszystkim inspektorom i służbom, które włączyły się w tę akcję – mówi wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann.
W maju i w czerwcu inspektorzy skontrolowali na terenie województwa wielkopolskiego ponad 1 100 obiektów budowlanych. Zintensyfikowane kontrole dotyczyły głównie budynków mieszkalnych wielorodzinnych. W rezultacie kontrola objęła około 12 tysięcy lokali. W niektórych powiatach skontrolowane zostały także szkoły, przedszkola, budynki administracyjne oraz hale produkcyjne. W Poznaniu kontrola objęła 118 najstarszych kamienic. Najwięcej budynków skontrolowali także powiatowi inspektorzy w Kępnie, Turku, w Kaliszu i powiecie kaliskim oraz Kościanie. Wojewoda przeznaczył również dodatkowe środki w wysokości 43 tys. zł na prowadzenie działań kontrolnych i 21 tys. zł na doposażenie powiatowych inspektorów nadzoru budowlanego w wykrywacze nieszczelności instalacji gazowej.
W przypadkach nieodpowiedniego stanu technicznego budynków mieszkalnych lub nieprawidłowości w użytkowaniu obiektów powiatowi inspektorzy wydawali zalecenia pokontrolne. W sytuacjach złego stanu wymagającego większego remontu wszczęto postępowania administracyjne w celu zobowiązania właścicieli lub zarządców do wykonania tych robót w określonym terminie. W przypadku bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa życia i zdrowia mieszkańców w Poznaniu wydano decyzję opuszczenia budynku przez lokatorów (ul. Jeżycka 6) i nakazano wykonanie prac remontowych. Z kolei w powiecie wrzesińskim dla 2 budynków już niezamieszkanych wydano nakazy rozbiórki.
W trakcie prowadzonych działań kontrolnych w 7 lokalach stwierdzono nieszczelność instalacji gazowej stanowiące bezpośrednie zagrożenie wybuchem. Podjęcie natychmiastowych działań przez inspektorów wyeliminowało potencjalne zagrożenie dla życia lub zdrowia mieszkańców oraz ewentualnych uszkodzeń elementów konstrukcji budynków.
Najczęściej powtarzające się nieprawidłowości związane były z reduktorami gazu, które nie spełniały obecnie obowiązujących norm lub były użytkowane z przekroczeniem dopuszczalnego terminu przydatności do użytkowania. Zastosowane węże elastyczne nie zawsze były dostosowane do gazu propan-butan. Uchybienia dotyczyły nie tylko nieodpowiedniego stanu technicznego instalacji, jak również umieszczenia butli – w piwnicach lub za blisko źródeł ciepła oraz sposobu przechowywania butli zapasowych (np. na nagrzanych balkonach). W wielu przypadkach stwierdzono nieprawidłowości w instalacji wentylacyjnej lub jej brak w pomieszczeniach, w których użytkowane były butle gazowe.
W powiecie tureckim podczas wymiany butli w kuchni w świetlicy wiejskiej nastąpiło rozszczelnienie zaworu butli, doszło do zapłonu, w efekcie tego poparzenia osoby wymieniającej butlę i spalenia pomieszczenia. W ramach współpracy z Powiatową Komendą Straży Pożarnej w trzech blokach wykryto zaadoptowanie komórek lokatorskich, znajdujących się w piwnicy na 9 lokali mieszkaniowych, w których zainstalowane były kuchenki na gaz z butli. Używanie butli na propan-butan w kondygnacjach podziemnych jest niedopuszczalne, bowiem gaz ten jest cięższy od powietrza, osiadając w dolnych partiach tworzy łatwopalną mieszaninę. Zabronione jest również użytkowanie butli na gaz płynny w budynkach z wewnętrzną instalacją gazu ziemnego z sieci.
W trakcie działań kontrolnych wykryto 54 przypadki używania jednocześnie w jednym budynku butli gazowych i gazu z sieci, np. w Poznaniu w 8 budynkach, w powiecie grodziskim w 18, nowotomyskim w 12 . Nakazywano usunięcie z lokali butli gazowych lub następowało odcięcie gazu z sieci. Zarządcy budynków wielorodzinnych tłumaczyli, że nie znali przepisów zabraniających „stosowania dwóch gazów w jednym budynku”. Większość wykrytych nieprawidłowości wynikała z nieprzemyślanych działań ludzkich, łamiących wyznaczone procedury i braku świadomości konsekwencji niewłaściwego użytkowania instalacji gazowych i butli. – Nadzór budowlany podjął również szereg działań profilaktycznych w celu poprawy bezpieczeństwa użytkowania instalacji gazowych oraz butli propan-butan. W tym celu przygotowana została przez WINB ulotka dotycząca prawidłowego użytkowania butli na gaz propan-butan, przekazana powiatowym inspektorom i dystrybutorom butli gazowych na terenie województwa wielkopolskiego, w ilości ponad 10 tys. sztuk – komentuje Aida Januszkiewicz-Piotrowska.
Podczas przeprowadzanych kontroli inspektorzy zwracali uwagę lokatorom na właściwe użytkowanie indywidualnych butli na gaz płynny zostawiając ulotki, pouczali właścicieli o zaopatrywanie się w butle u wiarygodnego dostawcy, o prawidłowym ich oznakowaniu, o konieczności wymiany nie samej butli, ale również reduktorów i wężyków. Działania te spotkały się z aprobatą lokatorów, jak i zarządców, którzy zobowiązali się do uzupełnienia przeglądów mieszkań, do których dostęp był utrudniony oraz tych, którzy przeglądów nie wykonywali, gdzie zobowiązali się do ich wykonania na przełomie lipca/sierpnia, przesyłając do inspektoratów protokoły przeglądów.
W akcję informacyjną zaangażowano również starostwa i samorządy lokalne. Powiatowi Inspektorzy deklarują, że będą kontynuować działania kontrolne, a przed sezonem zimowym ponowią działania prewencyjne i informacyjne.
Tomasz Stube
WUW w Poznaniu