Znowu militarnie na pilskim lotnisku

W sobotę, 20 września, na pilskim aerodromie po raz kolejny miał miejsce Piknik Militarny, którego pomysłodawcą i organizatorem było Pilskie Muzeum Wojskowe, pod wodzą dyrektora Przemysława Olszyńskiego.

Ciekawość, zainteresowanie militariami, miłość do historii, a także iście letnia aura przyciągnęły na pilskie lotnisko setki pilan. A było co oglądać i co podziwiać.

Poza legendarnym „Tygryskiem”, niewątpliwą atrakcją był pokaz wyrzutni rakiet BM-13N „Katiusza” na podwoziu amerykańskiej ciężarówki Studebaker z okresu II wojny światowej, z kolekcji zaprzyjaźnionego z pilskim muzeum Wielkopolskiego Muzeum Walk Niepodległościowych z Poznania. Spore zainteresowanie wzbudzały pojazdy z kolekcji Muzeum Historycznego, a szczególnie czołg T-55A, no i oczywiście możliwość ich „zwiedzenia”. Była także możliwość przejażdżek pojazdami wojskowymi, a dla najmłodszych okazja do zapoznania się z polowym telefonem „na korbę” oraz alfabetem Morse’a. Dla zgłodniałych organizatorzy przygotowali „militarną” grochówkę.

mm
Fot. M.Cz.

znowu_militarnie_na_pilskim_lotnisku10

znowu_militarnie_na_pilskim_lotnisku15 znowu_militarnie_na_pilskim_lotnisku11 znowu_militarnie_na_pilskim_lotnisku12 znowu_militarnie_na_pilskim_lotnisku13 znowu_militarnie_na_pilskim_lotnisku14