Aktywne przerwy w pilskiej „Piątce” | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Aktywne przerwy w pilskiej „Piątce”

Już od dłuższego czasu Szkoła Podstawowa nr 5 im. Dzieci Polskich proponuje uczniom aktywne spędzanie przerw. Wszystko odbywa się w ramach projektu „Wiosna Edukacji”, do którego szkoła przystąpiła w zeszłym roku szkolnym.

W myśl zasady „Dla każdego coś miłego” proponujemy szereg pomysłów na nudę podczas przerw oraz alternatywę dla telefonu komórkowego. Na korytarzach pojawiły się stoły do gry w piłkarzyki, które są oblegane na każdej pauzie. Samorząd uczniowski organizuje i poleca „taneczne przerwy”, dzięki czemu takie tańce jak hip-hop, zumba czy belgijka nie są uczniom obce, a i ruch nikomu raczej nie zaszkodzi. W holu pojawiły się półki z popularnymi grami edukacyjnymi i dydaktycznymi, przy których dzieci świetnie się bawią, współdziałają, a przy okazji uspołeczniają. Dla melomanów zorganizowano „muzyczne przerwy”, podczas których można posłuchać najbardziej popularnych hitów różnego rodzaju muzyki, a są też piosenki „na zamówienie”.

To nie jedyne propozycje dla amatorów aktywnych przerw. Swoją ofertę przedstawiła też biblioteka szkolna. Oprócz tego, że uczniowie korzystają z księgozbioru podręcznego, został wyeksponowany regał z pięknie wydaną i ilustrowaną literaturą popularnonaukową. Są to wydania przeważnie albumowe, po które dzieci i młodzież sięgają chętniej. Tym chętniej, że mogą się wygodnie usadowić na kanapach, pufach i fotelach, o które wzbogaciła się biblioteka. Dla tych, którzy nie lubią nadwyrężać oczu, biblioteka proponuje „czytające przerwy”, czyli czytanie fragmentów wybranych książek przez bibliotekarza, kolegów lub słuchanie audiobooków.

Dla młodszych czytelników w każdą środę już od rana rusza „kraina pieczątkowców i kolorowych mandali”, podczas których dzieci mogą „wyżyć się” artystycznie. Można wziąć udział w zajęciach „Wytęż umysł” lub „Akademia gier logicznych”, gdzie uczniowie „rozpracowują” quizy, krzyżówki, sudoku, nanogramy i inne zagadki. Raz na jakiś czas biblioteka proponuje też „Niedźwiedzią spiżarenkę” czyli poszukiwanie w bibliotece ukrytych smakołyków. Oprócz tego dzieci, zarówno te starsze jak młodsze, często odwiedzają „kącik gier” i spędzają „Czwartki z chińczykiem”. W każdy piątek biblioteka oferuje uczniom „strefę relaksu”, aby dać odprężenie po całym tygodniu intensywnego wysiłku umysłowego. Wtedy słuchamy muzyki relaksacyjnej, wylegujemy się na kanapach, fotelach, dywanach i odpoczywamy.

Oprócz tego, że uczniowie więcej czytają, również rozmawiają, bawią się, odrabiają lekcje i pomagają sobie wzajemnie. Dzięki temu coraz rzadziej można spotkać uczniów zapatrzonych w komórki. Jak widać w „Piątce„ podczas przerw dzieje się niemało.

K.B.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

aktywne_przerwy1_06 aktywne_przerwy1_02 OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA aktywne_przerwy1_05