Choroba Alzheimera – przyczyny, objawy, leczenie | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Recent Comments

  Choroba Alzheimera – przyczyny, objawy, leczenie

  Zaczyna się wiele lat przed wystąpieniem objawów. Dokładna przyczyna tej choroby jest nadal nieznana. Choroba Alzheimera to temat dzisiejszej „Środy z Profilaktyką” – edukacyjnej akcji Narodowego Funduszu Zdrowia.

  Choroba Alzheimera to neurozwyrodnieniowa choroba mózgu, która nieodwracalnie niszczy jego komórki nerwowe. Charakteryzuje się postępującymi zaburzeniami pamięci i innych funkcji poznawczych, które po kilku latach trwania prowadzą do całkowitej utraty samodzielności intelektualnej i fizycznej.

  Zwiększone ryzyko zachorowania występuje dla osób chorujących na nadciśnienie tętnicze, hiperlipidemię, chorobę niedokrwienną serca czy cukrzycę typu 2.

  Wsparcie dla chorego i opiekuna

  - Liczenie, przypominanie sobie dat urodzin, krzyżówki z wyzwaniem, gra w karty, planszówki i rozmowa, rozmowa, rozmowa. Nie izolujmy się i nie izolujmy swoich seniorów – mówi w materiale filmowym dr Dagmara Wiewiórkowska-Garczewska, geriatra, internista z Centrum Opieki Geriatrycznej Pomorskiego Centrum Reumatologicznego.

  https://www.youtube.com/watch?v=lzb-MOBSH7w

  Jakie mogą być pierwsze oznaki choroby? Jak wygląda życie osób z chorobą Alzheimera i ich opiekunów. Jakie są formy leczenia?

  Narodowy Fundusz Zdrowia we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera opublikował poradnik dla opiekuna

  https://www.nfz.gov.pl/gfx/nfz/userfiles/_public/dla_pacjenta/fop/opieka_nad_chorym_na_alzheimera.pdf

  Raport NFZ

  W raporcie NFZ o zdrowiu. Choroba Alzheimera i choroby pokrewne:
  https://ezdrowie.gov.pl/portal/home/badania-i-dane/zdrowe-dane/raporty/nfz-o-zdrowiu-choroba-alzheimera-i-choroby-pokrewne przeczytasz o:
  •    czynnikach ryzyka choroby Alzheimera
  •    epidemiologii choroby
  •    lekach stosowanych w leczeniu i kosztach leczenia
  •    refundacji wyrobów medycznych.

  Akademia NFZ

  choroba_alzheimera

  choroba_alzheimera_02 choroba_alzheimera_03