Czadowi mówimy „NIE”!

Tlenek węgla, zwany potocznie czadem, to związek chemiczny o wyjątkowo silnych właściwościach toksycznych. Ponieważ jest bezbarwny, nie ma zapachu i smaku, trudno go zlokalizować. Człowiek, który znajdzie się w zasięgu jego oddziaływania, jest w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Czad dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie dociera do krwiobiegu, uniemożliwiając prawidłowe rozprowadzanie tlenu we krwi. W przypadku tlenku węgla zasada „lepiej zapobiegać niż leczyć” ma szczególne uzasadnienie. Tym bardziej, że w wielu przypadkach zatrucia tak toksycznym związkiem, na leczenie jest już za późno…

Nic dziwnego zatem, że w pełni sezonu grzewczego, gdy tlenek węgla daje znać o sobie znacznie częściej niż w pozostałych porach roku, nabiera rozpędu akcja społeczna „NIE dla czadu!”, firmowana przez komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Pile, bryg. Rafała Mrowińskiego oraz starostę pilskiego, Eligiusza Komarowskiego. – Bardzo często zatrucie czadem kończy się śmiercią. Dziś media podały kolejną tragiczną informację o takim zdarzeniu – w powiecie starogardzkim zaczadziły się dwie osoby – poinformował szef powiatu podczas czwartkowej konferencji prasowej. I dodał: – Dlatego chcemy uświadamiać i zapobiegać kolejnym dramatom. Wspólnie z niezawodnymi strażakami przygotowaliśmy kilka tysięcy tematycznych ulotek dla mieszkańców, a także dwa filmy edukacyjne. Zdajemy sobie sprawę, że prewencja w takich przypadkach to podstawa.

– Tylko w ubiegłym roku na terenie naszego powiatu z powodu zatrucia tlenkiem węgla zmarły trzy osoby, a jedenaście poważnie ucierpiało, dlatego nasze działania są tak bardzo potrzebne – mówi bryg. Rafał Mrowiński. Omawiane dzisiaj przedsięwzięcie wpisuje się w ogólnopolską akcję Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji pod nazwą „Czad i ogień. Obudź czujność”. Będziemy uświadamiać, jak groźny jest czad, jak niebezpieczne są pożary kominów i dlaczego należy je regularnie czyścić. I jeszcze jedno: w każdym gospodarstwie domowym powinien się znaleźć czujnik czadu. To niewielkie i niedrogie urządzenie może uratować ludzkie życie.

Warto pamiętać, że w przypadku zatrucia czadem należy działać bardzo szybko, przede wszystkim zapewniając poszkodowanemu dopływ świeżego powietrza. Jeśli ofiara zdarzenia nie oddycha, trzeba natychmiast wykonać sztuczne oddychanie i masaż serca oraz wezwać służby ratownicze: pogotowie (tel. 999) i straż pożarną (tel. 998; 112).

A.M.

czadowi_mowimy_nie00

czadowi_mowimy_nie02 czadowi_mowimy_nie01