Dwa miliony na oddział onkologiczny w Pile | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Dwa miliony na oddział onkologiczny w Pile

17 listopada na konferencji prasowej z udziałem prezydenta Piły Piotra Głowskiego i Jacka Bogusławskiego, członka zarządu województwa wielkopolskiego została podana data otwarcia Ośrodka Radioterapii w Pile – 18 listopad oraz informacja o wpisaniu przez zarząd województwa do projektu budżetu na rok 2020 kwoty 2 milionów złotych na utworzenie oddziału onkologicznego, niezbędnego do pełnego funkcjonowania Ośrodka Radioterapii przy szpitalu Specjalistycznym w Pile. Całkowity koszt budowy oddziału szacuje się na około 4 mln złotych. Teraz Starostwo Powiatowe w Pile będzie musiało w swoim budżecie znaleźć brakujące środki – 2 mln złotych na ten cel.

Kilka lat temu porozumienie, na podstawie, którego na terenie wydzielonym ze Szpitala Specjalistycznego w Pile powstanie  Ośrodek Radioterapii w Pile oraz oddział onkologiczny, podpisały samorządy województwa wielkopolskiego oraz powiatu i miasta Piły, a także Wielkopolskie Centrum Onkologii i szpital w Pile.

- Mówiliśmy przez ostatnie lata, że czekamy na spełnienie obietnicy, która wtedy została spisana, że jednym z elementów będzie przygotowanie przez powiat pilski oddziału onkologicznego w Szpitalu Specjalistycznym. Mamy za sobą rozmowy z nowym dyrektorem szpitala, który przywrócił nam wiarę, że ta umowa zostanie zrealizowana. Jednocześnie obiecaliśmy, że będziemy pomagać w tym działaniu. Dziś sprawdzamy czy ta dobra wola i chęć pracy nadal jest – mówi prezydent Piły Piotr Głowski.

- Udało nam się w tym trudnym budżecie znaleźć środki kwotę 2 milionów złotych i zabezpieczyć na przyszły rok. Zostanie przygotowywana umowa między Szpitalem Specjalistycznym w Pile a dyrekcją Wielkopolskiego Centrum Onkologii. Chcielibyśmy bowiem zlecić pilskiemu szpitalowi wszystkie badania specjalistyczne, które może realizować . Powiat prosił nas w piśmie o wsparcie w wysokości 2 mln złotych i takie środki zostały zabezpieczone.  Teraz powiat ma otwartą drogę, by drugie 2 mln złotych zapisać w swoim budżecie. Dziękuję za wsparcie miastu Piła, z prezydentem Piotrem Głowskim na czele, i wszystkim, którym leży na sercu dobro pilskiego szpitala – dodaje Jacek Bogusławski, członek zarządu województwa wielkopolskiego.

Czy obiecane środki na oddział onkologiczny w Pile zostaną ostatecznie przekazane okaże zdecydują podczas głosowania radni Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.

Sebastian Daukszewicz

dwa_miliony1_01

dwa_miliony1_05 dwa_miliony1_02 dwa_miliony1_03 dwa_miliony1_04