Piła. „Postrzeganie nienazwanego” – otwarcie wystawy twórczości Danuty Grabowskiej i Ewy Rudnickiej | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Recent Comments

  Piła. „Postrzeganie nienazwanego” – otwarcie wystawy twórczości Danuty Grabowskiej i Ewy Rudnickiej

  pila_postrzeganie

  Zapraszamy na otwarcie kolejnej wystawy. Tym razem swoje prace zaprezentują Danuta Grabowska oraz Ewa Rudnicka – w czwartek, 16 marca o godz. 18.00 w galerii Labirynt.

  W trakcie wernisażu na saksofonie zagra Tobiasz Kopacz.

  ___
  EWA RUDNICKA

  Absolwentka pilskiego LO im. Marii Skłodowskiej-Curie, fascynację sztuką rozpoczęła w szkole średniej. W tych latach uczęszczała do pracowni malarstwa w domu kultury w Pile, gdzie wiedzę i umiejętności kształciła pod kierunkiem artysty malarza Władysława Fiałka i Tadeusza Małeckiego. Ukończyła również Pomaturalne Studium Kreślarskie.

  Uprawia malarstwo olejne sztalugowe. Tworzy również w technikach pasteli i akwareli, bliska jej jest także fotografia.

  Promuje kulturę powiatu pilskiego poprzez czynny udział w wielu wystawach i plenerach krajowych i międzynarodowych, a także poprzez udział w wielu przedsięwzięciach charytatywnych.

  Do Związku Artystów Plastyków wstąpiła w 2003 roku, a obecnie jest członkiem Oddziału Pilskiego Związku Plastyków Artystów RP.

  Jej prace znajdują się w galeriach instytucji i zbiorach prywatnych w kraju, a także w Niemczech, Kanadzie i Wielkiej Brytanii.

  Na Salonie Wielkopolskim wielokrotnie wystawiała swoje prace i otrzymała w 2009 roku II nagrodę , w 2020 roku III nagrodę, a w 2021 wyróżnienie.

  Wystawy indywidualne:

  2005 r. – Urząd Wojewódzki w Poznaniu, 2006 r. – Miejskie Centrum Kultury w |Czarnkowie,

  2007 r. – Galeria „Akwarium” w Pile oraz Galeria „Green Way” w Poznaniu, 2008 r. – Urząd Wojewódzki w Poznaniu, 2011 r. – Galeria „Green Way” w Poznaniu, 2012 r. – Dom Kultury w Ujściu (Kościół Ewangelicki), 2018 r. Galeria Sztuki – Hotel Gromada pod patronatem Biura Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile, 2020 r. Galeria „Labirynt” w Pilskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

  Wystawy zbiorowe:

  Biuro wystaw Artystycznych w Pile, Teatr Wielki w Warszawie, Królikarnia w Warszawie,.
  Wielokrotnie : Urząd Wojewódzki w Poznaniu, Galeria „Labirynt” w PSM w Pile, Salon Wielkopolski w Miejskim Centrum Kultury w Czarnkowie (obecnie w Muzeum w Czarnkowie) oraz liczne wystawy poplenerowe min. w Skokach (Pałac Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu) , Sapowicach, Mielnie, Skorzęcinie, Zakrzewie woj. wielkopolskiego, Kazimierzu Dolnym nad Wisła, w Człopie.

  ___
  DANUTA DAGRY GRABOWSKA

  Urodzona w 1946 r. w Pile. Malarka, poetka, autorka wielu działań twórczych. Malarstwem zajmuje się od 1977 roku. Od 1990 r. należy do Związku Artystów Plastyków – obecny ZPARP. Uprawia Malarstwo Sztalugowe, Tapeart, Performance, Kserosferę, Instalację, Tableart, Worksart, Neotapeart, Książkę Artystyczną, Poezję Konkretną, Sztukę Poczty.

  Bierze czynny udział w plenerach malarskich, wystawach indywidualnych i ekspozycjach zbiorowych w kraju i zagranicą.

  Wystawy zagraniczne: Mars Expo USA – 93, Mailart Projekt Niemcy – 93, Expo Sicao Portugalia – 93, Francja – 93, Mailart Sarajewo – 94, Amsterdam Museum Silance Holandia – 94.

  Ważniejsze wystawy krajowe: BWA w Koninie, BWA w Szczecinie, SBWA w Warszawie, Galeria EL w Elblągu, Galeria Podlaska w Białej Podlaskiej, Galeria w Poznaniu, Galeria PSM L-W w Pile, Miejskie Centrum Kultury Czarnków.

  Laureatka licznych nagród artystycznych, m.in.:

  Salon Wielkopolski 2006 -

  Nagroda Prezydenta Miasta Piły za „Tryptyk”, w dziedzinie „Kultura i Sztuka”

  2008 – Artysta Roku – Nagroda Prezydenta Miasta Piły.

  2007 r. – retrospektywna wystawa z okazji 30 – lecia pracy twórczej.

  2014 r. – wystawa twórczości OBRAZY Z TEKSTEM 2013 – Galeria " Labirynt" PSML-W w Pile.

  Salon Wielkopolski Czarnków 2015 – wyróżnienie, 2020 r. – nagroda Związku Artystów Plastyków im. Jagienki Rębarz.

  Wystawa indywidualna z okazji Inauguracji Roku Kulturalnego 2016 w Czarnkowie.

  Coroczny udział w „Salonie Wielkopolskim” w Czarnkowie i „Salonie Pilskim ART”.

  10 września 2020 roku Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego przyznaje Brązowy

  Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

  Działania konceptualne:

  Harmonijka Artystyczna; Reduktor Kolorów; Rurociąg Malarstwa Sztalugowego; Kolejno Odlicz; Kulki Rozsiane; Przybliżacz Sztuki; Wieszak; Listy z Plenerów; Widokówki z Plenerów; Propozycje Kolorowych Kafelek Łazienkowych; Gadżety Artystycznej Podniety; Pejzaż Nieokreślony; Teksty Okolicznościowe, tzw. Rejestracja Zdarzeń; Obrazy z Tekstem.

  W 1999 r. wydała tomik wierszy pod nazwą „Moje wiersze, moje obrazy” – 17 przypadkowo napisanych i wybranych wierszy, 80 obrazów.

  Dział Animacji Kulturalno-Rekreacyjnej PSM L-W w Pile