Piła z Pucharem Recyklingu | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Piła z Pucharem Recyklingu

Równolegle z targami PolEcoSystem w Poznaniu po raz dwudziesty trzeci odbył się Międzynarodowy Kongres Envicon Environment, podczas którego jak zwykle rozstrzygnięto kilka prestiżowych konkursów. Nagrody zostały wręczone laureatom podczas czwartkowej Gali Kongresu Envicon Environment, w Sali Ziemi MTP w Poznaniu. Puchar Recyklingu i nagrodę w wysokości 10 000 zł, jako zwycięzca konkursu „Aktywni w Wielkopolsce” zdobył Związek Międzygminny Pilski Region Gospodarki Odpadami Komunalnymi. Nagrodę wręczył Jacek Bogusławski, członek zarządu województwa wielkopolskiego.

Międzynarodowy Kongres Envicon Environment jest z pewnością największym i najbardziej rozpoznawalnym wydarzeniem dotyczącym ochrony środowiska w Polsce. Od lat każdego roku gromadzi ekspertów z branży, przedstawicieli biznesu, firm komunalnych działających w tym obszarze, czy organizacje branżowe. Silnie reprezentowani są także przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej oraz naukowcy.

- Envicon Environment jest doskonałym miejscem do pogłębienia wiedzy, wymiany doświadczeń, a także zaprezentowania swojej działalności w obszarze ochrony środowiska. Od ponad 20 lat każdego roku gromadzi specjalistów związanych z tematyką, reprezentujących zarówno sektor publiczny jak i prywatny. To święto ekspertów i pasjonatów, podczas którego powstaje prawdziwe „bogactwo idei dla środowiska”. Ważne dla wszystkich, którzy działają w jakikolwiek sposób dla dobra naszego kraju i planety – mówi Magdalena Dutka, prezes zarządu ABRYS Sp. z o.o., organizator kongresu.

Tegoroczna, 23. edycja kongresu trwała dwa dni, w trakcie których odbyło się siedem sesji i paneli dyskusyjnych oraz niemal 50 wystąpień. Tematy sesji to m. in. aktualne kierunki polskiej gospodarki odpadami, gospodarka odpadami w kontekście międzynarodowym, polska gospodarka wodna, gospodarka w obiegu zamkniętym – wyzwania dla producentów, konsumentów i samorządów, czy wykorzystanie potencjału energetycznego odpadów. Kongresowi towarzyszy także wspaniała, uroczysta gala, podczas której są ogłaszane wyniki kilku środowiskowych konkursów m.in. Puchar Recyklingu.

- Konkurs Puchar Recyklingu jest organizowany od 1999 roku i jest jedynym w Polsce przedsięwzięciem, które w sposób kompleksowy ocenia selektywną zbiórkę odpadów i działania edukacyjne w tym zakresie. Skierowany jest zarówno do gmin, jak i przedsiębiorstw, które zajmują się zbiórką i zagospodarowaniem odpadów – mówi Mariola Górniak, dyrektor departamentu środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

- W ramach konkursu przyznawane są również nagrody samorządów. W tym roku zwycięzcą konkursu „Aktywni w Wielkopolsce” został Związek Międzygminny Pilski Region Gospodarki Odpadami Komunalnymi. Bardzo się z tego powodu cieszę, ponieważ PRGOK od lat zajmuje się nie tylko gospodarką odpadami sensu stricte, ale również bardzo duży nacisk kładzie na edukację w zakresie selektywnej zbiórki odpadów, prowadząc kampanie edukacyjne – mówi Jacek Bogusławski, członek zarządu województwa wielkopolskiego.

Podczas uroczystej gali w Sali Ziemi Międzynarodowych Targów Poznańskich nagrodę odebrała przewodnicząca Związku Międzygminnego PRGOK.

- To duże wyróżnienie, nie spodziewałam się i chyba jeszcze nie do końca do mnie dociera, że zajęliśmy pierwsze miejsce. Bardzo dziękuję – mówi Małgorzata Sypuła, przewodnicząca Związku Międzygminnego PRGOK.

Wśród laureatów konkursu Puchar Recyklingu Związku Gmin Wiejskich znalazła się gmina Szamocin. Galę kongresu zwieńczył koncert poznańskiej grupy Audiofeels.

red

pila_z_pucharem1_01

pila_z_pucharem1_08 pila_z_pucharem1_02 pila_z_pucharem1_03 pila_z_pucharem1_04 pila_z_pucharem1_05 pila_z_pucharem1_06 pila_z_pucharem1_07