Prezydent Piły odwiedził Ogród Montessori | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Prezydent Piły odwiedził Ogród Montessori

Prezydent miasta Piotr Głowski odwiedził wczoraj przedszkolaków w Ogrodzie Montessori. Zobaczył wykorzystywane w praktyce metody pracy z dziećmi zgodne z założeniami pedagogiki Marii Montessori, poznał dziecięce zainteresowania i pomoce, z którymi na co dzień pracują. Niedawno przedszkolaki złożyły wizytę w Urzędzie Miasta, podczas tamtego spotkania zaprosiły Prezydenta w swoje progi.  

Metoda Montessori to pedagogika oparta na obserwacji dzieci oraz indywidualnym podejściu do każdego z nich w procesie nauczania i pokazywania im świata. Celem montessoriańskiego systemu jest wychowanie dzieci skoncentrowanych na swoich zadaniach, dążących do samodzielności, z wiarą we własne możliwości i chęcią do zdobywania wiedzy. Nauka skoncentrowana jest nie tylko na rozwoju intelektualnym, ale wspiera zrównoważony rozwój fizyczny, duchowy, kulturowy i społeczny osiągany dzięki wspieraniu spontaniczności i twórczości dzieci. Autorką metody jest Maria Montessori – włoska lekarka, pedagog i antropolog.

W Polsce tworzonych jest coraz więcej placówek alternatywnych, w których zajęcia prowadzone są wyłącznie wspomnianą metodą. Na mapie Piły znaleźć można Niepubliczne Przedszkole Ogród Montessori. Prezydent miasta Piotr Głowski uczestniczył wczoraj w zajęciach prowadzonych montessoriańską metodą i tym razem to on był gościem przedszkolaków, które niedawno złożyły wizytę w Urzędzie Miasta.

Dzieci wraz z paniami zaprezentowały zajęcia z języka angielskiego, podczas których utrwalały wiedzę dotyczącą kontynentów. Zaprezentowano pomoce, dzięki którym przedszkolaki uczą się podstaw matematyki i języka polskiego, a także różnorodne prace własne. Ciekawym elementem zajęć okazała się być lekcja ciszy, której celem jest nauka koncentracji oraz pracy w skupieniu, spokoju i jak nazwa wskazuje – ciszy.

Przedszkolaki opowiedziały Prezydentowi o swoich codziennych obowiązkach, zainteresowaniach, ulubionych zajęciach i materiałach, które często same tworzą podczas zajęć każdego dnia. To była wspaniała montessoriańska lekcja z kreatywnymi maluchami i starszakami.

Aleksandra Kramkowska
Biuro Prezydenta
Urząd Miasta Piły

prezydent_pily_odwiedzil1_01

prezydent_pily_odwiedzil1_05 prezydent_pily_odwiedzil1_02 prezydent_pily_odwiedzil1_03 prezydent_pily_odwiedzil1_04