Rewitalizacja grobów i cmentarzy wojennych | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Recent Comments

  Rewitalizacja grobów i cmentarzy wojennych

  W ramach porozumienia dotyczącego utrzymania grobów i cmentarzy wojennych położonych na terenie województwa – wojewoda wielkopolski Michał Zieliński przekazał łącznie 2,8 mln zł na rewitalizację i utrzymanie grobów i cmentarzy wojennych.

  W ponad połowie z 24 porozumień przekazywane gminom środki finansowe w wysokości przekraczającej 400 000 zł zostaną przeznaczone na bieżące utrzymanie grobów i cmentarzy wojennych. Wśród obiektów będących pod stałą opieką są groby z okresu I i II wojny światowej, groby powstańców wielkopolskich oraz żołnierzy z wojny 1920 roku.

  Wśród dofinansowanych cmentarzy warto wyróżnić miasto Piłę. W ramach porozumienia samorząd otrzyma 308 000 zł dofinansowania, z czego 270 000 zł przeznaczone jest na rozpoczęcie pierwszego etapu rewitalizacji cmentarza w Pile-Leszkowie z okresu I wojny światowej. Jest to miejsce spoczynku jeńców wojennych z armii państw Ententy zmarłych w niemieckim obozie jenieckim. W ramach prac przewidziane jest między innymi wykonanie i montaż bramy wejściowej na cmentarz, renowacja pomników oraz bloków z piaskowcowa – usytuowanych w miejscu dawnej bramy wejściowej.

  W ramach przekazanych środków w gminie Krobia zostanie gruntownie odremontowany pomnik na grobie Polaków pomordowanych przez Niemców w II wojnie światowej. Kwota dotacji wyniosła 97 200 zł.

  Na wniosek gminy Ostrowite wojewoda wielkopolski przekazał także kwotę ponad 17 000 zł na przeprowadzenie ekshumacji nieznanego polskiego żołnierza z dotychczasowego miejsca spoczynku na miejscowym cmentarzu i przeniesienie jego prochów do cmentarnej Alei Zasłużonych oraz wykonanie nowego pomnika nagrobnego.

  Foto: Jeziorki Aktywna Wieś
  Tekst: Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu

  rewitalizacja_grobow1_01

  rewitalizacja_grobow1_02