Trwa zbiórka pieniędzy na wydanie książki „Królewska Kolej Wschodnia na akwarelach Eduarda Gaertnera z 1851 roku”

Od soboty 2 grudnia na portalu polakpotrafi.pl trwa zbiórka funduszów, która ma umożliwić wydanie przygotowanej przez Macieja Usurskiego i Rafała Ruty książki „Królewska Kolej Wschodnia na akwarelach Eduarda Gaertnera z 1851 roku”.

W książce chcemy po raz pierwszy zaprezentować wszystkie 14 akwarel, które przedstawiają dworce kolejowe, wiadukty i mosty na trasie od Krzyża Wielkopolskiego do Bydgoszczy. W przypadku kilku miejscowości, w tym Trzcianki, Piły, Białośliwia, Miasteczka Krajeńskiego i Osieka nad Notecią są to najstarsze widoki tych miast. Pamiątką pobytu Gaertnera w Pile są dwie akwarele przedstawiające pierwszy nieistniejący już budynek dworca kolejowego i most kolejowy na Gwdzie. W książce zostały omówione też obszerniej: okoliczności i przebieg budowy tego odcinka kolei, infrastruktura i tabor używany na kolei.

Osobny rozdział poświęciliśmy źródłom kartograficznym, gdzie prezentujemy m.in. plan dworca w Bydgoszczy i dwa plany pilskiej stacji. Większość z nich nie była dotąd publikowana. Akwarele, które stały się punktem wyjścia dla powstania naszej publikacji są warte uwagi przynajmniej z trzech powodów. Pierwszy to czas, w jakim powstały, czyli 1851 rok. Widzimy na nich dworce kolejowe, mosty i wiadukty w pierwotnym ich kształcie, tak jak wyglądały w momencie otwarcia tego fragmentu Ostbahnu. Wiele z tych obiektów później przebudowano (np. Wieleń, Nakło, Bydgoszcz) lub rozebrano (Piła), a w pierwotnym stanie pozostał jedynie most na rzeczce Łobżonce. Po drugie wobec braku materiałów archiwalnych do historii tej linii kolejowej w XIX w. akwarele są podstawowym źródłem ikonograficznym. Po trzecie wartość akwarel warto docenić ze względu na jedną charakterystyczną cechę warsztatu artysty E. Gaertnera. Była nią precyzja oddawania szczegółów poszczególnych obiektów. Dzięki temu możemy zobaczyć nie tylko obiekty architektury, ale również panoramy miast (Trzcianka,, Wieleń, Piła), lokomotywy, wagony, urządzenia kolejowe (semafory, wieże wodne), kolejarzy, robotników budowlanych czy pasażerów czekających na pociąg. Książka będzie również bogato ilustrowana.

Więcej szczegółów znajduje sie na stronie projektu, na którą można wejść poprzez link załączony poniżej:

https://polakpotrafi.pl/projekt/kolej-wschodnia

Będę bardzo wdzięczny za każde wsparcie naszego projektu. Część kosztów związanych z przygotowaniem książki pokryli nasi sponsorzy. Teraz chcemy zgromadzić środki potrzebne na druk publikacji. Nazwisko każdej z osób, która zakupi egzemplarz zostanie, w przypadku uzbierania przez nas zakładanej kwoty, wydrukowane w książce, ponieważ chcemy w ten sposób wszystkim naszym mecenasom podziękować. W przypadku nie zebrania przez nas wymaganej kwoty pieniądze wrócą na konta wpłacających.

Będę także bardzo wdzięczny za przekazanie wiadomości o prowadzonej przez nas zbiórce kolegom, koleżankom, znajomym, przyjaciołom i wszystkim osobom, które mogłyby być zainteresowane wsparciem naszego projektu.

Maciej Usurski

trwa_zbiorka_na_ksiazke00

trwa_zbiorka_na_ksiazke02 trwa_zbiorka_na_ksiazke01